Asteroidler Sandığımızdan Daha Güçlü – 30 Haziran Dünya Asteroid Günü

Bazı bilim kurgu temalı film veya dizilerde asteroid felaket, ana konu olarak alınır. Bu felaketi önlemek için geliştirilen teknoloji ile asteroidlerin yok edildiğini görürüz; ancak bu, sanılandan çok daha zor bir durum.

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, bir asteroidi yok etmek için daha önce düşünülenden daha fazla enerji harcamak gerekiyor. John Hopkins tesislerinde gerçekleştirilen bir bilgisayar metodu; kaya çatlaklarını anlama ve asteroid çarpışmalarını simüle edebiliyor.

Bu bilgisayar metoduna göre gezegene yaklaşmakta olan asteroidi yok etmek, sanılanın aksine daha zor bir durum. 2000’lerin başında farklı bir araştırma ekibi, benzer bir çalışma yapmıştı.

Ekip oluşturdukları bilgisayar modeline sıcaklık, kütle, materyal kırılganlık gibi değişkenler ekleyerek farklı boyutlardaki iki farklı asteroidin çarpıştığı bir simülasyon yaratmıştı.

Yaratılan simülasyonda bir kilometre çapına sahip olan asteroid, 25 km çapına sahip olan bir asteroide çarptırılmıştı ve hedefteki asteroid tamamen yok olmuştu.

Johns Hopkins Üniversitesi Mekanik Mühendisliği Bölümünden Charles El Mİr ve KT Ramesh, Tonge-Ramesh adını verdikleri modelle aynı senaryoya daha fazla detay ekleyerek simüle işlemi uyguladı. Elde edilen sonuçlar ise ilk çalışmaya göre daha farklı.

Asteroid tamamen yok olmuyor

İkili, yaptıkları simülasyonu farklı iki evreye ayırdı. İlk evre kısa zaman ölçekli parçalanma; ikinci evre ise uzun zaman ölçekli yer çekimsel tekrar birikim reaksiyonlarını içerdi. İlk evrede çarpışmadan hemen sonrası dikkate alınırken ikinci evrede asteroidin yüzeyinde bulunan parçalarda meydana gelecek yer çekimi dikkate alındı.

İlk evrede asteroid çarptıktan sonra milyonlarca çatlak oluşuyor, asteroidin yüzeyinde hasar meydana geliyor ve asteroidin bir kısmı kum gibi dökülüyor. Yeni model gösteriyor ki hedefteki asteroid çarpışmanın etkisiyle önceden düşünülenin aksine asteroid tamamen yok olmuyor.

Çalışmanın sonucuna göre zayıf parçalarda oluşan bir toz yığını oluşmuyor, hatta asteroid tamamen çatlamadığı için daha da güçleniyor ve yok etmek için daha fazla enerji gerekiyor.

Johns Hopkins Üniversitesi Mekanik Mühendisliği Bölümünden ve çalışmanın yazarlarından Charles El Mir, ”Asteroid felaketi ile ilgili kehanetlere çoğu kez rastlarız ve çoğu insan da bu kayaların çok kolay yok edilebileceğini düşünür.

Eskiden büyük objelerinden daha kolay kırılabileceğini düşünürdük çünkü büyük objelerin genellikle daha büyük çatlakları olur. Ancak yaptığımız çalışmalar gösteriyor ki asteroidler bizim düşündüğümüzden daha güçlü ve yok etmek için düşündüğümüzden daha fazla enerji gerektiriyor.” demecini verdi.

Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    En Kötü İkinci Ebola Salgınının Resmen Bittiği Duyuruldu

    Stonehenge Yakınında Gizli Çukurların Büyük Dairesel Yapısı Keşfedildi