Astronomlar ilk kez yeni doğan bir kara değiliğin sesini duydu. İşte karadelik sesi

Yenidoğan karadelik sesi

Kara delik sesi
Kara delik sesi

Bilim insanları yeni doğan bir kara deliğin sesini dinledi. Seslerin yayılma şekli Einstein’ın Görelilik Teorisi ‘nde bahsedildiği gibi, kütleçekim dalgalarının kozmik olaylar hakkında bilgi sakladığını gösterdi.
Bilim insanları evrenin belki de en gizemli oluşumlarından biri olan karadeliğin ilk oluşumunu an be an takip ederek, GW 150914 adı verilen iki kara delik çarpışmasına ait kütleçekim dalgalarını deşifre etmeyi başardı.

İşte Kara delik Sesi:


Kara deliğin yayılma şekli ve buradan gelen sesler Albert Einstein’ı haklı çıkardı. Einstein’ın evrenin genişlemesinin ‘spiral dalgalar’ şeklinde gerçekleştirdiği teorisi doğrulandı.
Teoriye göre iki kara deliğin çarpışmasından doğan yeni kara delik halkalar şeklinde genişlemeliydi. Bilim insanları da, doğumuna tanıklık ettikleri bebek kara deliğin sesini dinledi.
ABD’nin ünlü üniversitesi MIT’nin öncülük ettiği ve uluslararası pek çok bilim insanının da yer aldığı çalışmada kara deliğin tam da Einstein’ın dediği gibi, çıkardığı çınlamanın kara deliğin kütlesi, çapı ve genişlemesini de gösterdiği tespit edildi.
İlk andan itibaren Einstein’ın teorileri ile hesaplama yapan ekibin ulaştığı sonuçlar doğumun ardından elde edilen dinleme ve izleme verileri ile birebir örtüştü.

Kara Delik Nedir?

İsminin kara delik olması sizi aldatmasın!
Karadelik boşluktan başka bir şey değildir. Aksine, çok küçük bir alana sıkıştırılmış büyük bir maddedir. Buna bilgisayardaki “rar” sistemini benzetebiliriz. Güneş‘i yaklaşık olarak New York çapındaki bir alana sıkıştırılmış olan on kat daha büyük bir yıldız olarak düşünün.
Sonuç olarak o kadar güçlü bir çekim alanı oluşur ki bundan ışık bile kaçamaz. Kara delik hakkında daha fazla bilgi için tıklayın>> Kara delik nedir? Detaylı ve sade anlatımıyla kara delik hakkında bilgiler
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Karadelik açıklaması: İlk Defa Bir Kara Deliğin Resmi Çekildi
Dünya’ya en yakın kara delik, aniden parlamaya başladı
Milyonlarca Yüksek Hızlı Kara Delik Samanyoluna Yakınlaşıyor Olabilir
Gökbilimciler Çarpışma Sürecinde 2 Süper Kara Delik Keşfetti
Editör / Yazar: Uğur ÖRDEM
Kaynak: https://www.sciencealert.com/for-the-first-time-astronomers-have-heard-a-newborn-black-hole-ringing

Yeni Keşfedilen Kuyruklu Yıldız Yıldızlararası Bir Ziyaretçi Mi?

Başarılı Olmuş Üç İnsanın Sahip Olduğu 3 Ortak Özellik