Eski Asur Astrologları Bize Güneş Fırtınası Hakkında Bilgi Verdi

Yaklaşık 3.000 yıl önce, Asur imparatorluğunun kralı için çalışan astrologlar gökleri yakından takip ediyorlardı. Ve buradan edindikleri bilgileri çivi yazısı ile tabletlere yazıyorlardı.

Buldukları ve kaydettikleri şeyler bize güneş patlamaları ve diğer kozmolojik olaylar gibi şeyler hakkında inanılmaz derecede değerli bilgiler verebilir.

Güneş Patlaması.

Ancient Origins, yaklaşık 2.700 yıl önce astrologların dikkatini çeken bir şey gözlemlediklerini ve olayı taş tabletlere kaydettiklerini belirtiyor:

“Tsukuba Üniversitesindeki bir grup bu tabletlerde bazen “kırmızı bulut” olarak nitelendirilen veya “gökyüzündeki kırmızı örtü” şeklinde ifade edilen yazılı bir olaydan bahseden en az üç antik çivi yazısı tabletinin olduğunu buldu.

Asur’da kullanılanlar gibi çivi yazısı tablet

Asurlulardan Günümüze Yardım Eli

Asurluların güneşi inceleyen günümüz bilim insanlarına yardım eli uzatabileceklerine inanır mıydınız?
Astrophysical Letters Journal Dergisi’nde yazan araştırmacılar, güneş olaylarının artık binlerce yıl öncesine göre daha büyük bir tehdit olduğunu açıklıyor:

“Uzayda meydana gelen olaylar elektronik bir altyapıya olan artan bağımlılığımız nedeniyle modern bir medeniyet için önemli bir tehdit oluşturuyor.”

Bir düşünün: Asurlular tarafından tarif edildiği gibi büyük bir güneş patlaması cep telefonu kulelerini ve internet bağlantılarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Uyduların ve uzay araçlarının bu tür olaylara karşı oldukça savunmasız olduğunu zaten biliyoruz. Modern yaşam ve sürekli iletişim halinde olan dünya, güvendiğimiz telekomünikasyon cihazları olmadan ne kadar süre dayanabilir?

“Tarihsel bakış açısından ilginç, çünkü bu çivi yazısı tabletlerin bu tür güneş olaylarının en eski kayıtları olduğuna inanılıyor.

Ayrıca bu olayla ilgili bilgileri en az bir yüzyıl öncesine kadar itiyorlar.
Bu yüzden metinleri yazan eski Asurlu astrologlar geçmiş hakkında bizlere önemli bilgiler sunuyorlar.”

Yıldızları haritalayan Babil astrologları

Diğer Gökyüzü Olayları

Eski astrologlar güneşi ve dünyadaki etkilerini izlemekten daha fazlasını yaptılar. Kuyruklu yıldızları, meteorları, gezegensel hareketleri, toplumları için iyi veya kötü yönleri gösterebilecek diğer gökyüzü olaylarını takip ettiler.

Sarah Roberts “Bu işaretler öncelikle devletin bütününde ve kralın yaşamında neler olup bittiğiyle ilgili bizlere önemli bilgiler veriyordu.

Bunun dışında rahipler de tanrılarının onlara kızmasını önlemek ve yıldızların ortaya çıkardığı olumsuz uyarıları hafifletmek için ritüelleri üstlenebileceklerine inandılar. ”

14. yüzyılda astronomlar veya astrologlar

Astrolojinin bilimsel bilginin önünü açtığını söylemek saçma gelebilir. Ancak pek çok yönden eski Asur astrologlarının çalışmalarıyla özdeşleşmiş olan bir şeydir.

“Babil gökbilimcileri, M.Ö. 8. yüzyılda gezegensel hareketi öngörmede deneysel bir yaklaşım geliştirdiler.
Çalışmaları daha sonra antik Yunanlılar tarafından kabul edildi ve geliştirildi. Örneğin Jüpiter ‘i izlemek için matematik kullanıyorlardı.”

İlgili: Antik Yunanistan Hakkında Çözülmemiş 10 Gizem

İnsanlar yüzyıllardır evrendeki yerini düşünüyor. Ve nihayetinde yıldızlara olan ilgimiz önceden rüya olabilecek günümüz dünyasına kadar ulaştırdı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Muhammed Ragıb ÇALIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

akıllı kontakt lens

Akıllı Kontakt Lensler Bakış Açınızı Tamamen Nasıl Değiştirebilir?

İşte Erken Uyanmanın Yolları. Erken Uyanan Biri Olmanız İçin 7 Tavsiye!