Atlantik’te 1. Dünya savaşından kalma ünlü savaş gemisi bulundu

Araştırmacılar, Almanlara ait Scharnhorst isimli savaş gemisini tespit etmek için iki tür deniz radarı kullandı. Birinci Dünya Savaşı’nın en ünlü Alman savaş gemilerinden birinin enkazı, Falkland Adaları yakınlarında deniz kıyısında tespit edilmişti. Gemi İngilizlere ait savaş gemileriyle 100 yıl önce çarpışıp bulunduğu yerde batmıştı.

Savaş gemisi Scharnhorst, 8 Aralık 1914’te Alman İdare Üyesi Maximilian Graf von Spee de dâhil olmak üzere 800’den fazla mürettebatı ile birlikte sulara gömüldü.

Atlantiğin Dibinde 1. Dünya Savaşından Kalma Ünlü Bir Savaş Gemisi Keşfedildi.Scharnhorst, Falkland adalarına saldırmak için görevliydi fakat oraya vardığında karşısında daha büyük İngiliz donanmasını buldu. Sonuç olarak İngilizler o cephede Almanlara ait diğer sekiz savaş gemisiyle birlikte Scharnhorst’u mavi suların derinliklerine gömdü.

Otonom bir sualtı aracı (AUV) kullanarak araştırmacılar, 4 Aralık 2019 tarihinde Atlantik okyanusunun yüzeyinden 1,6 kilometre derinliğinde geminin enkazını buldular.

Keşif Videosu:

Keşif sırasında araştırmacılar uzaktan kumanda aracıyla (ROV) video kaydetmeyi başardılar. Deniz arkeoloğu Mensun Bound keşfin çok heyecan verici olduğunu söylüyor.

“Keşif anı olağanüstüydü. “Genellikle deniz tabanındaki gölgeleri takip ederiz ancak Scharnhorst, veri akışında ilk ortaya çıktığında bunun Alman filosundan biri olduğuna şüphe yoktu.” dedi.

Atlantiğin Dibinde 1. Dünya Savaşından Kalma Ünlü Bir Savaş Gemisi Keşfedildi.Bound“Keşfetmek için bir ROV gönderdik ve neredeyse hemen ‘savaş’ yazan bir enkaz alanına girdik” dedi. “Birdenbire, kocaman silahlar ve kasvetli havasıyla ortaya çıktı.” diye ekledi.

Araştırmacılar gemiyi aramaya 2014 Aralık’ta başlamıştı. Fakat o tarihlerde başarısız olmuşlardı. Araştırmaya 4 adet son teknoloji AUV kullanarak tekrar başladılar. Bu yeni araştırmadan da umudu kesmek üzereydiler ki AUV enkazın bulunduğunun sinyalini gönderdi.

Falkland Denizcilik Mirası Vakfı, enkazın hiçbir şekilde zarar görmemiş olduğunu ve bölgenin yasal olarak korunacağını belirtti. Falkland Denizcilik Mirası Vakfı’na göre, Scharnhorst ve savaş gemisi filosunun yenilgisi, I. Dünya Savaşı’nın ilk aşamalarında belirleyici bir deniz savaşıydı.

Falkland adalarındaki savaş, 1600 İngiliz askerinin öldüğü fakat sadece birkaç alman askerinin yaralandığı Şili savaşından birkaç hafta sonra gerçekleşmişti. İngiltere’nin bu savaşta Şili’nin intikamını almış olduğunu söyleyebiliriz.

Atlantiğin Dibinde 1. Dünya Savaşından Kalma Ünlü Bir Savaş Gemisi Keşfedildi.

İngiliz Kütüphanesi’ne göre Doğu Asya Filosunun yenilgisi, Almanya’nın I. Dünya Savaşı sırasında denize hâkim olma umudunun sona ermesine neden oldu ve İmparatorluk Alman Yüksek Deniz Filosu, savaşın geri kalanı için Kraliyet Donanması tarafından Kuzey Denizi’nde etkili bir şekilde püskürtüldü.

Bound ve arama ekibi, şimdi 1914’te batmış olan Alman filosunun geri kalanını arayacak, savaş olaylarını daha iyi anlamak ve bölgenin korunmasını sağlamak için uğraşacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

76 Yıl Sonra Bulunan Savaş Gemisi!

Baltık Denizi’nde Neredeyse Tamamen Hasarsız 500 Yıllık Bir Batık Gemi Ortaya Çıktı

M.Ö. 87 Yılından Kalma Bilgisayar, Antik Yunan Gemi Enkazında Bulundu.

Çeviri: Zehra Aydın

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    tibet buzulunda virus

    Tibet Buzullarında 15.000 Yıllık Antik Virüsler Bulundu

    Sümer medeniyeti

    Sümer medeniyetinin neden yok olduğu açıklığa kavuşturuldu