Avrupa Araştırma Bilim Konseyi Başkanı İstifa Etti!

ABD’li bir İtalyan nanobiyolog olan Mauro Ferrari, 7 Nisan’da Avrupa Araştırma Konseyi’nin (ERC) Başkanı olarak görevinden istifa etti. Aynı gün Financial Times gazetesine verdiği röportajda  Avrupa Birliği’nin COVID-19 krizini uygun koordine etmediği ve özellikle de Avrupa Araştırma Konseyi’nin koronavirüsle mücadeleye yönelik bir program oluşturmak için yaptığı bir öneriyi reddetmesi nedeniyle istifa ettiğini söyledi.

Mauro Ferrari

Ancak Konseyin 19 üyeli yönetim kurulu Ferrari’yi görev süresi boyunca Konsey ile meşgul olmamakla suçluyor. Bilim Konseyi üyeleri 8 Nisan’da yaptığı açıklamada “Profesör Ferrari’nin açıklamalarından dolayı üzgünüz” dediler. Ayrıca 27 Mart ‘ ta oy birliğiyle alınan kararla istifasını talep ettiğini belirtildi.

Avrupa Araştırma Bilim Konseyi Başkanı İstifa Etti!

Konsey, Ocak ayında başkan olan Ferrari’nin “ ERC’nin varoluş nedeni için tam bir takdir eksikliği gösterdiğini ve AB’nin araştırma ve yenilik programı Horizon 2020 içindeki ERC’nin bağlamını anlamadığını” söyledi. Konsey, ayrıca Ferrari’nin önemli toplantılara katılamadığını, başka projelerde uzun zaman geçirdiğini ve bulunduğu pozisyonu sadece kendi fikirlerini duyurmak için kullandığını söyledi.

Konsey, belirli araştırma konuları üzerine çağrı yapmadığı için Ferrari’nin koronavirüs odaklı bir girişim önerisini destekleyemediğini ekliyor; 100 milyon € değerinde 50’den fazla ERC projesinin COVID-19 pandemisine zaten katkıda bulunduğunu belirtiyor.

Temel sorumluluklar

ERC, Avrupa’nın en prestijli temel araştırma fonu olarak kabul edilir ve yıllık bütçeyi -2,2 milyar € tutarında- büyük bilimsel çalışmalarda kullanılması için bilim insanlarına dağıtır. Başkan en fazla iki 4 yıl boyunca konseyin finansman stratejisini ve hibe değerlendirme yöntemlerini tanımlar. Ayrıca ön araştırmaları teşvik etmede Avrupa’daki bilimsel topluluğu temsil eden Bilim Konseyi’ne başkanlık eder.

Başkanların sözleşmeye bağlı olarak zamanlarının küçük bir bölümünü kendi bilimsel çalışmalarını sürdürerek geçirmelerine izin verilir. Ancak eleştirmenler Ferrari’nin temel sorumlulukları yerine getirmediğini söylüyor.

Ferrari’nin sık sık devamsızlığı ve birçok farklı işletmeye katılımı bir sorundu, diyor. Ferrari’yi görev için kısa listeye alan arama Komitesinin bir parçası olan eski bir ERC Başkanı Helga Nowotny. Daha önce California, Pasadena’daki Arrowhead Pharmaceuticals yönetim kurulunda bir pozisyonda olduğunu söyledi. Ve erc’ye başlamadan bir ay önce Aralık ayında Washington, Seattle Üniversitesi’nde profesör pozisyonunu kabul ettiğini belirtti.

Koronavirüs Yanıtı

Mauro Ferrari
Mauro Ferrari

Christian Ehler, Sanayi, araştırma ve enerji komitesini koordine eden Avrupa Parlamentosu üyesi, Ferrari’nin koronavirüs krizine koordineli bir Avrupa tepkisi tasarlamak için geçen ay başlatılan önemli tartışmalar da dahil olmak üzere, Avrupa Birliği’nde siyaset sahnesi ile meşgul olmadığını Nature dergisine söyledi.

Ehler, AB’nin siyasi organlarındaki paydaşların Ferrari ve Bilim Konseyi arasında artan iç gerilimlerin farkında olduklarını, ancak ERC’nin bağımsız olduğunu ve bu yüzden politikacıların Komisyona yorum yapmamayı veya müdahale etmemeyi tercih ettiklerini söyledi. “Ancak tüm Komisyonu koronavirüs için hiçbir şey yapmamakla suçlamak doğru değil” diyor. 7 Nisan’daki yazılı açıklamada Ehler, Ferrari’nin bir koronavirüs programı başlatma önerisinin “daha ​​çok koronavirüs krizinde pencere kuran bir halkla ilişkiler standı olarak görüldüğünü” söyledi.

Ferrari’nin geçen Mayıs ayında atanması duyurulunca, kariyerini Amerika Birleşik Devletleri’nde geçirdiği ve Avrupa bilim camiasında iyi bilinmediği için birçok bilim insanı için bir sürpriz oldu.
Avrupa Komisyonu, yeni bir ERC başkanını seçmek için bir arama Komitesi topluyor. Ve ERC’nin üç Başkan yardımcısından birinin başkan seçilene kadar rolü üstleneceğini söylüyor. Avrupa Komisyonu, araştırma Komiseri tarafından atanan üst düzey bir arama Komitesi tarafından hazırlanan üç adaydan oluşan kısa bir listeden ERC başkanını seçecek.

Çeviren: Berk Keskin / Kaynak: Nature

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çernobil’deki Radyasyon Miktarı 16 Kat Arttı

Evde Verimli Çalışmak İçin 5 Önemli İpucu!