Avustralya’da Geriye Doğru “Ters Akan Şelale” Görüldü!

Arizona’da buharı tüten bir çamurla nehirlerin siyahlaştığı ve kırmızı “kanlı kar”ın Antarktika Yarımadası’nı rengiyle lekelediği bir yılda, Güneydoğu Avustralya’da birkaç şelalenin geriye doğru aktığını öğrenmek sizi şaşırtmayabilir.

Yerel haber ajansı 7 News Sydney, 10 Ağustos’ta Twitter’da olağanüstü bir hava görüntüsü paylaştı. Elbette, su Yeni Güney Galler kıyılarının uçurumlarının tepelerine döküldüğünde, akış geri dönüyor ve karaya geri püskürtülüyor. Pek de tahmin edilemez değil. Ayrıca görüntülerin ortasında, yer çekimine meydan okuyan sis aynı zamanda “Ah, kıyamet hayal ettiğimden çok daha güzel!” der gibi bir hâli olan bir gökkuşağı oluşturuyor.

Kuşkusuz bu ters şelale eylemi için basit bir meteorolojik açıklama var: bu sadece rüzgârın bir hilesi.

Geçtiğimiz birkaç gündür, Sydney ve civarındaki sahil fırtınalı yağmur, şiddetli rüzgârlar ve yükselen okyanus dalgalarıyla perişan oldu. 7 News Sydney’e göre, hava durumu uzmanları, ters şelale videosunun kaydedildiği Sydney’in Güney’indeki Kraliyet Milli Parkı’nda 70 km/s hızla esen rüzgârlar kaydetti.

Güçlü kıyı rüzgârları, şelalenin seyrini geçici olarak yönlendirmek için fazlasıyla yeterliydi ve ne yazık ki çevredeki topluluklara da zarar verdiler. Yüzlerce Yeni Güney Galler sakini, fırtınanın zirvesinde 3 gün evlerini tahliye etmeye çağrıldı. Kıyı şeridindeki vahşi hava, nehirlerin su basmasına neden oldu ve binlerce evi elektriksiz bıraktı.

7 News, yağmurun nihayet azaldığını ve tahliye emrinin kaldırıldığını bildirdi. Peki ya şelaleler? Yeni Güney Galler kayalıklarının üzerinden görkemli bir şekilde yuvarlanıp mavi, sınırsız denize geri döndüler.

Hümeyra DEMİRBAŞ

Bilim İnsanları Ay’a Sinyal Gönderiyorlar. Sonunda Bir Sinyal Geri Geldi.

mars

Mars Hakkında Detaylı Bilgi Ve Eğlenceli Sorular