Ay’a İniş Görüntüleri AI Tarafından Geliştirildi ve Sonuçlar İnanılmaz

Apollo Ay İnişlerini İzlemek ne kadar heyecan verici olsa da görüntü kalitesi o kadar etkileyiciliği değil.

NASA görüntüleri geliştirmek için ne kadar uğraşmış olsa da bir kısmı hala grenli ve bulanık.

Fakat yapay zekada yapılan gelişmeler artık izleyicilere yeni bir deneyim sunuyor.

Dutch Steam Machine, isimli bir fotoğraf ve film onarma uzmanı, yapay zekâ büyüsünü orijinal Apollo filmleri üzerinde uygulayarak canlı ve açık filmler yarattı.

İlginizi çekebilir: Neden Aya İniş Fotoğraflarında Yıldızlar Yok?

UniverseToday’a yaptığı açıklamada, “Görülmemiş olan bu görüntülere deneyim katmak istedim.” dedi.

Apollo 16’da çekilmiş olan ve 12’ FPS’den 60 FPS’e yükseltilmiş, Charlie Duke ve John Young’ı içeren bu geliştirilmiş videoya bir göz atın.

Göz alıcı değil mi? Ben de Apollo 15’te iniş yeri Hadley Rille’den ayın canlı manzarasına hayran kaldım.

Ya da Neil Armstrong’un ay modülünün içinden 16 milimetrelik bir video kameradan geliştirilmiş bir halde ne kadar görünebilir olduğuna bakın.

Dutch Steam Machine’in kullandığı yapay zekanın adı Depth-Aware video frame INterpolation (Derinlik Farkında video karesi İNterpolasyon), kısaca DAİN. Bu yapay zekâ açık kaynak, ücretsiz ve devamla geliştiriliyor.

Hareket interpolasyonu ya da hareket dengelemeli kare interpolasyonu var olan animasyon karelerinin arasında orta düzeyde animasyon kareleri yaratarak, daha akıcı, bulanık olmayan, vb. kalitede bir video oluşturmaya çalışıyor.

“İnsanlar yapay zekâ programlarını kullanarak 1900’lerdeki film kayıtlarını, yüksek çözünürlükle ve renkli olarakhayata getirmek için kullandı” dedi. “Bu yöntemi daha yeni filmler için kullanmak iyi bir fikirdi.”

Lakin bunu evde yapamayabilirsiniz. Bunun için fazla GPU’su (ve özel soğutma sistemlerine sahip) olan bir bilgisayar lazım. DutchSteamMachine 5 dakikalık bir video yapmanın 6 ila 20 saat arası sürdüğünü açıkladı. Fakat sonuçları kendileri için konuşuyor.

Nasıl çalıştığını açıkladı:

“Önce en kaliteli kaynak videolarını aradım, çok şükür yüksek bit hızına sahip 720p video dosyaları buldum,” dedi.

“Böylece kalite sorunu çözülmüştü. Önemli olan en yüksek kaliteli kaynak ve montajla başlamak.

Fakat çoğu filmeler hala tutarsızdı. Bunun sebebi daha az film kullanmak için çoğu film saniye başına 12, 6 hatta 1 kare ile çekildiğinden dolayı kaynaklanıyor. Önceden insanlar bu etkiyi hafifletmek için stabilizasyon ya da farklı kare karıştırma türlerini kullandılar, fakat ben bu yöntemlerle hiç mutlu değildim.”

DutchSteamMachine filmin kare hızını aradı, bazen NASA belgelerinde bulunuyor, Apollo 16’nın filmlerinde astronotlar kamerayı açarken söylüyorlar.

“Maalesef bazen kare hızı istenilen gibi olmuyor ya da dalgalanıyor, istediğim sonuçları alamıyorum,” dedi.

“Bu yüzden kare hızını bulmanın en iyi yolu astronotların konuşmalarını dinleyerek filmleri ona göre ayarlamak.”

Süreç hakkında daha fazla detay öğrenmek istiyor musunuz?

Daha fazla açıklıyor:

“Kaynak dosyaları bireysel PNG karelerine böldüm, hepsini bir yapay zekaya koydum ve giriş kare hızını (1,6,12 ya da 24) interpolasyon oranını çıkan kare hızını (2x,4x,8x) yükselttim. Yapay zekâ iki gerçek, ardışık karelere bakıyor.

Eğer film 12FPS’le çekilmişse interpolasyon oranı 5x’e ayarlanıyor, son kare hızı 60 olacak, yani 12 gerçek karelerle 48 “sahte” kare yapıyor. Ardından hepsi bir videoya aktarılıp hem gerçek hem de sahte karelerle 60 FPS’te oynatılıyor.

Son olarak, çoğu kaynak dosyaları mavi veya turuncu tonlu olduğu için renk düzenlemesi uyguladım. Filmi ses ve eğer mümkünse televizyon ve çekilen fotoğraflarla birlikte senkronize etmeye çalıştım. Bazen iki tane 16 mm’lik kameralar birlikte çalışıyor olurdu bunları yan yana oynatabiliyordum.”

 Dutch Steam Machine bunu boş vaktinde yapıyor ve Youtube sayfasında ücretsiz olarak paylaşıyor. Sloganı“Gelecek için geçmişi korumak” ve aynı yöntemi eski filmleri, görselleri ve slaytları geliştirmek için kullanıyor.

“İnsanların filmlerime gösterdikleri tepkileri görmek harika.” dedi.  “İnsanlar “Vay! Bu mükemmel! Bunu daha önce hiç görmemiştim!” gibi yorumlar bunu yapmam için motive ediyor.”

Ve hepsini devam ettirmeyi amaçlıyor.

“Bunun gibi tonlarca Apollo filmlerini geliştirmeyi planlıyorum” dedi. “Daha fazla uzay ve tarihle alakalı filmleri Youtube kanalımdan devamlı olarak paylaşacağım.” Aynı zamanda kendisinin geliştirilmiş görsel paylaştığı bir Flickr sayfası var.

Dutch Steam Machine’e sürecinin detaylarını paylaştığı için teşekkür ediyoruz.

Çeviri: Eren Cem Tezcan

Çocukların Okumayı Nasıl Öğrendiklerine Dair Sinirbilimsel Bir Bakış

Çocukların Okumayı Nasıl Öğrendiklerine Dair Sinirbilimsel Bir Bakış

Arkeloglar, 2500 Yıl Boyunca Mührü Bozulmamış Mumya Buldu