Ay yörüngesine ilk uçuşu gerçekleştiren mürettebattan Anders: Nasa'nın Mars'a insan gönderme planı aptalca

Ay yörüngesi etrafında ilk insanlı uçuşu gerçekleştiren Apollo 8 ekibinde yer alan astronot William Anders, Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) Mars’a insanlı uçuş programını aptalca olarak niteledi. Dünya yörüngesi dışına yapılan ilk insanlı uzay uçuşunu gerçekleştiren Apollo 8’in Ay modülü kaptanı William Anders, Mars’a astronot gönderilmesini ‘neredeyse gülünç’ bulduğunu söyledi. Daha az maliyetli olmasından ötürü insansız programların oldukça değerli bulduğunu ve büyük destekçisi olduğunu belirten Anders, kamuoyu desteğinin de daha pahalı olmasından ötürü insanlı uçuşlardan yana olmadığı yorumunda bulundu.  ‘BİZİ MARS’A GİTMEYE İTEN ŞEY NE?’
“Bizi Mars’a gitmeye iten şey ne? Bunu zorulan kılan nedir?” diyen Anders, kamuoyunun bu tip projeler ilgilendiğini düşünmediğini dile getirdi. Keşif robotları Mars’ta araştırmalarını sürdürüyor. Son olarak NASA’nın InSight uzay aracı, gezegen yüzeyinden örnek toplamak amacıyla çıktığı yolcuğunu tamamlamış ve geçen ay Mars yüzeyindeki Elysium Planitia krateri üzerine başarılı bir iniş gerçekleştirmişti. Konu hakkında NASA’dan yapılan açıklamada, Ay’dan gerçekleştirilen sürdürülebilir bir dönüş, astronotlarımızı Mars’a göndermeye hazırlanmada yardımcı olabilir” denilmişti.
‘NASA’YA KARŞI BİLL KADAR ELEŞTİREL YAKLAŞMIYORUM’  Apollo 8 mürettebatından ve uçuşun komutanı olan Frank Borman konu hakkında yaptığı yorumda, “NASA’ya karşı Bill (Willam Anders) kadar eleştirel yaklaşmıyorum. Güneş Sistemi’mizin keşfedilmesi konusunda iradeli olunması gerektiğini düşünüyorum ve insanlı uçuşlar da bunun bir parçası” şeklinde konuştu.
‘MUSK VE BEZOS’UN MARS’TA KOLONİ KURMA FİKİRLERİ TAM BİR SAÇMALIK’   Borman, Space X’ın kurucusu Elon Musk’ın ve Amazon’un patronu Jeff Bezos’un Mars’a yönelik insanlı uçuş ve koloni kurma planlarına ise NASA’nın projeleri kadar sıcak bakmıyor. Borman, “Mars hakkında abartılı olduğunu düşündüğüm bir sürü saçmalık var. Musk ve Bezos, Mars’ta koloni kurmaktan söz ediyorlar, bence bu bir saçmalık” dedi. Aralık 1968’de Anders, Frank Borman ve Jim Lovell ile birlikte Apollo 8 uzay aracıyla Ay’ın yörüngesinde ilk insanlı uzay uçuşunu gerçekleştirmişti. Kaynak: (Sputnik)

2019 yılına damga vuracak 19 teknoloji

20 yıl önce mağarada bulunan fosil: Yarı insan yarı maymun!