Ay’a Yolculuğu Mümkün Kılan Roket Yakıtının Mucidi 107 Yaşında Öldü

Sıvı hidrojen temelli roket yakıtını geliştiren Barys Kit, inanılmaz bir yaşam öyküsüne sahip. Sıvı hidrojen temelli roket yakıtını geliştiren kimyager, fizikçi ve matematikçi Barys Kit, 107 yaşında hayatını kaybetti. Belarus kökenli ABD’li bilimci, Apollo projesine yaptığı katkı kadar iki dünya savaşı tarafından şekillendirilmiş ilginç yaşam öyküsüyle de ayrıksı bir insandı. Kit, 1910 yılında, Birinci Dünya Savaşı öncesi Rus İmparatorluğu’nun başkenti Sankt Petersburg’da (o zamanki adıyla Petrograd) doğdu.

Ailesinin iş nedeniyle taşındığı bölge savaş sonrası Polonya sınırları içinde yer alınca bir süre Polonya’da eğitim gördü. Sonra o dönemki Sovyetler Birliği’nin bir parçası olan Belarus’a taşındı. Üniversite eğitiminden sonra önce lise öğretmeni olarak çalışmaya başladı. Sonra okulun müdürlüne getirildi ve kısa sürede geniş bir bölgeden sorumlu yerel bir eğitim yöneticisi haline geldi. Ülkenin Alman işgaline uğramasından sonra Alman yönetimi altında görevine devam etti. Bu dönemde Nazilere karşı yerel direnişle bağlantılı olduğu şüphesiyle bir ay hapiste kaldı. 1944’te İşgal altındaki kent tekrar Sovyetler Birliği’nin kontrolüne geçince, Nazi işbirlikçisi olmakla suçlandı ve Alman ordusuyla birlikte Belarus’tan kaçarak Münih’e yerleşti.

1948’de ABD’ye taşındı. ABD’de ilaç sanayisinde kimyager olarak çalıştıktan sonra 1950’lerin ortalarında havacılık sanayisine geçti. 1960’ta, sıvı hidrojen temelli roket yakıtının temelini atan ve günümüzde de başvurulan bir kaynak olma niteliğini sürdüren kitabını yayınladı. Kit’in tek uğraşı bu değildi. Bir yandan kıtalararası füzelerin tasarımında da görev aldı. 1963’ta Apollo’nun dünya ile haberleşme sistemini geliştiren grubun da bir parçasıydı. Kit, 1973’ta Almanya’ya taşınarak üniversitede matematik dersleri vermeye başladı. 1983’te Polonya doğumlu ünlü matematikçi Antoni Zygmund’un çalışmaları üzerine hazırladığı tezle doktora derecesini aldı. Kit bu sırada tam 73 yaşındaydı. Hayatının geri kalanında Almanya’da yaşamaya devam eden Kit, son yıllarına kadar çalışmalarını sürdürdü. Kit, dünyadaki en yaşlı erkekler arasındaydı.
Kaynak: https://www.euronews.com/2018/02/03/rocket-fuel-inventor-dies-aged-107

Tarihi değiştiren 18 bilim insanı ve buluşları

Einstein'ın Ünlü Mektubu Açık Arttırmaya Çıkıyor