Ay’da Düşündüğümüzden Çok Daha Fazla Su Olabilir

California Üniversitesi ‘nden bir araştırma ekibi, Ay’da su olabileceğini ve yüzeyinde daha önce inanıldığından çok daha fazla buzlu su olabileceğini söylüyor.

Bu teori, gelecekteki Ay görevleri için büyük bir mesele olacaktır. Araştırmacılar, Merkür’ün yüzeyindeki Güneş’ten korunan gölgeli alanları Ay’daki benzer gölgeli kraterlerle karşılaştırarak, Ay’ın güney kutbuna yakın olanlarda, birkaç metre kalınlığa ulaşabilen buz birikintileri olabileceği sonucuna vardılar.

Ay’da Düşündüğümüzden Çok Daha Fazla Su Olabilir

Araştırmacılara göre, bu kraterler, güneşten korundukları ve geceleri -233 santigrat dereceye varan sıcaklıklara dayandıkları için içlerinde bol miktarda buz barındırabilir. (Araştırmaları, Nature Geoscience dergisinde yayımlandı)

Ekip, NASA’nın dört yıl Merkür’ün yörüngesinde dönen robotik uydusu MESSENGER uzay aracından aldığı verileri analiz etti ve devamlı gölgede olan kraterlerde gizli buzların olabileceğini öne sürdü .

Ay’da Düşündüğümüzden Çok Daha Fazla Su Olabilir

NASA’nın 2009 ’da Ay yüzeyine çarpan LRO insansız uzay roketi tarafından toplanan önceki kanıtlar, bazı kraterlerin kısmen su ve buz buharından oluştuğunu göstermişti.

NASA ‘nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi bilim insanları tarafından bu ayın başlarında yayımlanan bir diğer araştırmada, bu güney kutbu kraterlerinin suyu barındırıp içinde hapsedebildiğini yazdılar. Ama bu su miktarı California Üniversitesi ekibinin şu anda önerdiğinden çok daha az.

Ay’da Su – Astronotlar görmeden ne kadar su biriktiğini kesin olarak öğrenemeyeceğiz

Ay’ın bir atmosferi olmadığından, kraterlerin içerikleri, meteor çarpmalarına ve Güneş’ten gelen güneş rüzgarı olarak bilinen iyonize gazlara maruz kalıyor. Sonrasında erozyon, su parçacıklarının kraterin dışına çıkmasını sağlıyor ve su, NASA’nın Ay Yörünge Kaşifi (LRO) uydusu gibi uzay araçlarının içindeki mekanizmalarla saptanabiliyor.

“İnsanlar, bu kutup kraterlerindeki bazı alanları yalnızca mahsur kalmış su olarak görüyorlar” araştırmaya liderlik eden William M. Farrell bir açıklamasında böyle söylüyor ve ekliyor “Fakat orada güneş rüzgarı partikülleri ve yüzeye çarpan meteorlar var ve bunlar, tipik olarak daha ılık yüzey sıcaklıklarında meydana gelen reaksiyonları tetikleyebilir. Bu çoğunun vurgulamadığı bir şey ”

Ay’da Düşündüğümüzden Çok Daha Fazla Su Olabilir

Astronotları kendileri görmeleri için göndermediğimiz sürece, bu gölgedeki ay kraterlerinde ne kadar su biriktiğini kesin olarak öğrenemeyeceğiz.

En iyi senaryo yine de şu olmalı: Ay’daki 12.000 kadar gölgedeki kraterlerin milyonlarca ton buz tutabilme potansiyeli var; bu da gökteki en yakın komşumuzda kalıcı bir üs inşa etme planı yapmayı çok daha mümkün kılar.

Editör / Yazar: Meltem ARSLANER

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Su taşkınlarının Mars yüzeyinde kanyonlar oluşturduğu keşfedildi

NASA’nın Yayınladığı, Detaylı Muhteşem Ay Krateri Fotoğrafı

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eski Mısır Kadın Mumyalarında Bulunan Dövmelerin Sırrı Neydi?

Eski Mısır Kadın Mumyalarında Bulunan Dövmelerin Sırrı Neydi?

Bilim İnsanları, Salyangozdan İlham Alarak süper yapıştırıcı geliştirdiler