Aynalar Nesneleri Neden Dikey Değil De Yatay Olarak Çevirir? İşte Fizik!

Aynalardaki görüntüler aldatıcıdır, ancak bir yansımadaki kelimelere baktığınızda aynaların her şeyi dikey yerine yatay olarak çevirdiğini görürsünüz. Ya da en azından böyle görünüyor.

Örneğin, aynada ‘Food’ yazan bir tabelayı tuttuğunuzda geriye doğru ‘dooF’ şeklinde okur ancak harfler hala olduğu gibi durmaktadır. Bunun sebebi nedir?

Aynı zamanda neden sağ elinizi kaldırdığınızda, aynadaki benliğiniz sol elini kaldırıyor ama yine de aşağı değil de yukarı hareket ettiriyor?

Bir ayna nasıl y koordinatından x koordinatını bilebilir?

Aynalar Nesneleri Neden Dikey Değil De Yatay Olarak Çevirir? İşte Fizik!

Physics Girl adlı youtube kanalının bir bölümünde aslında bizde sıkışıp kalan bir cevap olarak aynalarla ilgili neler olup bittiği keşfediliyor. Çünkü aynada her şeyin yatay olarak dönmüş görünmesinin aslında aynayla değil, bizimle ilgili olduğunu görüyorsunuz.

Çünkü onları yatay olarak ‘biz’ çeviriyoruz.

‘Food’ yazan tabelayı tekrar kaldırmayı ve ardından aynaya bakacak şekilde dikey olarak çevirmeyi deneyin.

Böylece baş aşağı ters ancak ileriye doğru bir ‘Food’un size baktığını göreceksiniz.

Buradan anlıyoruz ki ayna nesneleri yatay veya dikey olarak hiç çevirmiyor, aslında onları geleneksel bir grafikten 3 boyutlu olarak işaret edilen z koordinatında çeviriyor.

Bu kulağa kafa karıştırıcı gelebilir çünkü cisimleri yalnızca yatay veya dikey eksenler boyunca görmeye alıştığımızdan z koordinatını görselleştirmek bizim için zor ve aynı zamanda yatay olarak simetrik olduğumuz için aynaya baktığımızda cisimlerin gerçekten yatay olarak çevrilmiş olmadığını fark etmiyoruz.

Ancak Physics Girl eldiveni çıkarıp ters çevirdiğinizde bir yansımada nasıl görüneceğini yukarıdaki videoda sol eline taktığı eldiven yardımıyla açıklayarak harika bir iş çıkarıyor. Yatay çevirmeye gerek duyulmayan gerçek ayna görüntüsü budur.

Aklınız mı uçtu? Evet, bizim de. Bir daha asla aynaya eskisi gibi bakmayacağız.

Betül Büşra Öztürk

Geçen Hafta İngiltere'de İlk Vakayla Bağlantısı Olmayan İki Yeni Monkeypox Vakası

İngiltere’de İki Yeni Maymun Çiçeği Virüsü (Monkeypox) Vakası Görüldü

1700 Yıl Önce Yapılmış Kimyasal Savaşın Arkeolojik Kanıtları

1700 Yıl Önce Yapılmış Kimyasal Savaşın Arkeolojik Kanıtları