Aztek Ölüm Islığı, Duyacağınız En Korkunç Sesi Çıkarıyor!

Aztek Ölüm Islığı, duyacağınız en korkunç seslerden Biri. Bu sıralar Aztekler kesinlikle çok ünlü. Muhtemelen kafatası ağırlıklı dekorlarına aşinasınızdır. Şimdi bir de Aztek ölüm ıslığına bir kulak verin ve tarzlarının müzik zevklerine nasıl yansıdığını görün.

Kafatası Tonları

Yalan söylemeyeceğiz. Ölüm ıslığının sesi hayatımızda duyduğumuz en korkunç şey. Tam olarak çığlık atan bir zombiye benziyor. Bir Aztek ordusundan yüzlerce ıslık duymak nasıl olurdu sadece hayal edebiliriz.

Aztek Ölüm Islığı, Duyacağınız En Korkunç Sesi Çıkarıyor!

Şu var ki, çığlıkların ne için kullanıldığı konusunda pek emin değiliz. Savaşta bir korkutma taktiği olarak kullanılmış olabilirler. Fakat Aztek toplumunda kesinlikle oynadıkları bir rol vardı: insan kurban etmek. İlginizi çekebilir: Çocuklarını Kurban eden 10 Uygarlık

1999 yılında 20 yaşında bir kurban ölüm ıslığı çalar şekilde arkeologlar tarafından bulundu. Kurban, bazı bilim adamlarına ıslıkların kasvetli rüzgarları çağrıştırdığını gösterircesine Tlatelolco’da bulunan ve rüzgar tanrısı Ehecatl için yapılan bir tapınakta bulundu.

Aztek Ölüm Islığı Sesi

Ölümden Dönüş

Bu bilim adamlarından biri ne müzisyen ne de antropolojistti. RobertoVelásquez aslında bir makine mühendisi ve onun yaptığı, ıslıkların nasıl oluştuğunu gösteren simülasyonları sembolik sesleri yeniden yaratmada etkili oldu.

Eğer ölüm ıslığının videolarına bakarsanız, aletleri seramik, taş ve yeşimden yapan Xaviier Ouijas Yxayotl’u bulursunuz. Aynı zamanda Meksikalı Cristina Garcia Islas ’ın işlerinde ıslığı daha rahatsız edici bir şekilde duyabilirsiniz.

Tlatelolco sadece ıslıkla kurban edilen insanların olduğu bir şehir değildi. Aynı zamanda Aztek İmparatorluğu’nun son kalesiydi.

Çeviri: ŞEVVAL KARA / K: Curiosty

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Beyin anevrizması

    Beyin anevrizması nedir? Bir belediye başkanının ani ölümü merak etmenizi sağlayabilir

    C¡nsel Yaşam İçin Eş Seçimi Gerçekten Önemli Mi?