Bağırsaktaki bakterilerin yenilenmesi gıda alerjileri için potansiyel bir tedavidir

Boston Çocuk Hastanesi, Brigham ve Kadınlar Hastanesinden bilim insanlarının yaptığı bir araştırma, bebeklerde gıda alerjilerinin bazı bağırsak bakteri eksikliği nedeniyle tetiklenebileceğini öne sürüyor.
İnsan deneklerindeki hangi bakterilerin, gıda alerjilerinin başlamasına karşı koruma için anahtar olduğunun belirlenmesinin yanı sıra, sonraki fare çalışmasında, belirli bir probiyotik kokteyllerinin önceden belirlenmiş alerjileri tersine çevirebileceği ortaya kondu.

Bağırsaktaki bakterilerin yenilenmesi gıda alerjileri için potansiyel bir tedavidir

Son birkaç on yılda, Batı sanayileşmiş ülkelerde gıda alerjisi oranları hızla artmaktadır. Bunun neden böyle olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, en ilginç hipotezlerden biri, bebeğin büyüyen bağırsak mikrobiyomundaki aksaklıkların bebeklik döneminde gıda alerjilerinin başlamasını tetikleyebileceğidir.
Bu hipotezi inceleyen yeni araştırma, ilk olarak birtakım bebeklerin bağırsak mikrobiyomu kompozisyonunu incelemek için yapılmıştır. Çalışma, gıda alerjisi olan 56 bebeği ve gıda alerjisi olmayan 98 bebeği izlemiştir. Dışkı örnekleri birkaç ayda bir alınmıştır.
“Bağırsaktaki tüm mikroplara bakmak ve gıda alerjisinde neler yapabileceklerini anlamak çok karmaşık. Ancak hesaplamalı yaklaşımları kullanarak, belirli bir mikrop grubunu daraltabildik. Bu grup koruyucu etki ile ilgili” diye açıklıyor çalışmadaki ortak yazar Georg Gerber.

Gıda alerjisi olan bebeklerde daha az miktarda bulunan belirli bir avuç bağırsak bakterisine rastlamak, bir sonraki fare çalışmasında alerjik ilişkiyi doğruladı. Bir yumurta alerjene duyarlı olan farelerin, araştırmacılar tarafından belirlenen altı bakteri türünün spesifik kokteyli kontrol edildiğinde, alerjik reaksiyonlardan korunduğu bulundu.

Alerjik yanıtı tersine çevirmek

Daha da ilginç olanı, bu spesifik bakteri kokteyllerinin, zaten bir alerjene duyarlı hale getirilmiş farelerde alerjik reaksiyonları tamamen bastırdığı bulgusu idi. Bu keşif, alerjilerin yalnızca ilk başta gelişmesinin önlenmesinin yanı sıra, önceden var olan bir alerjik yanıtın, geliştirildikten sonra tersine çevrilebileceği anlamına gelir.
Çalışmada kıdemli yazar olan Talal Chatila, ekibinin yaptığı araştırmanın mikrobiyomun bir kişide gıda alerjilerinin gelişimini belirlemede temel bir mekanizma olduğunu doğruladığını söylüyor.
Chatila ayrıca, “Gıda alerjisi olan yetişkin farelerde, iyi bakterileri tanıtarak hastalıklarını bastırabiliriz. Bu da bize gıda alerjisi olan birini tedavi etme ve bağışıklık sistemini tolerans lehine değiştirme potansiyeli olduğu anlamına geliyor.”

Bağırsaktaki bakterilerin yenilenmesi gıda alerjileri için potansiyel bir tedavidir

Tüm bunların elbette insanlarda kanıtlanması gerekiyor, ancak araştırmacılar hem yetişkinlerde hem de bebeklerde birçok insan klinik denemesine yönelik çalışıyorlar. Bu denemeler, fıstık alerjilerini hedef alan fekal nakli ve ayrıca pediatrik gıda alerjileri için özel olarak üretilen probiyotik karışımlarını araştıracaktır.
Chatila, iddialı bir şekilde, pazarda beş yıl kadar kısa bir sürede bu araştırmalardan kaynaklanan bir ürün olabileceğini öne sürüyor. Chatila bunu başarmak için, projedeki diğer birkaç araştırmacı ile birlikte, alerjileri tedavi etmek için yeni mikrobiyal tedaviler yaratma planı ile ConsortiaTX adlı bir şirket kurdu.
“Hasta tarafındaki mikropların, mikrobiyal ürünlerin ve hedeflerin ne olduğu ile ilgili mekanik bir anlayışa varabildiğiniz zaman, sadece harika bilim yapmakla kalmazsınız. Aynı zamanda daha iyi bir terapötik ve daha iyi bir tanısal yaklaşım bulma fırsatını açar. Hastalığa yaklaşım, “diyor yeni çalışmanın ortak yazarı ve ConsortiaTX’in kurucu ortağı Lynn Bry. “Gıda alerjileri ile bu bize hasta bakımı için ileriye götürebileceğimiz  bir terapötik yaklaşım sağladı.”
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Bakteri Nedir? Bakterilerin İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir?
Bağırsak sağlığı ve mikrobiyomla ilgili ne biliyoruz?
Bill Gates, bağırsak mikrobiyomları ve obeziteye çare olabilecek araştırmalara yatırım yapıyor
Gıda Alerjilerini Önlemek İçin Bağırsak Bakterileri Hedefleniyor
Çeviri: Ülkü Güngör
Kaynak: https://newatlas.com/gut-bacteria-microbiome-food-allergy/60309/

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

İlk Kez Renk Değiştiren Bir Asteroit Tespit Edildi

Yerçekimsiz ortamın kanser hücrelerinin öldürebileceği düşünülüyor