“Bağlantısız Psikoloji” Psikolojiyi Geliştirmenin Yeni Bir Yolu

Merak uyandıran bir makale psikolojiyi geliştirmenin bir yolunu önerir: araştırmacıları bu alanda daha önce yapılan çalışmaları görmezden gelmeye teşvik ederek.

Bu parça Devlerin Omuzlarını Yükten Çıkarmak (Unburdening the Shoulders of Giants): Bağlantısız Akademik Psikoloji Arayışı (A Quest for Disconnected Academic Psychology) olarak adlandırılır ve Psikolojik Bilim Perspektifleri’nde (Perspectives on Psychological Science) ortaya çıkmıştır.

İlginizi çekebilir: Psikoloji Nedir? Psikoloji Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler

Yazar Dario Krpan’a göre, akademik psikoloji olası teorilerin alanını tam olarak keşfedemiyor.

Psikoloji alanı (bu, diğer bilimler için de geçerlidir) şu anda, çeşitli sözleşmeler tarafından uygulanan [teorilerin] nispeten dar bir alt kümesine (en sonunda var olabilecek tüm [teorilerin] tüm olasılıklarıyla karşılaştırıldığında) odaklanacak şekilde çalışır. Eğilimler ve daha genel olarak alana veya alandaki çeşitli araştırma alanlarına ilişkin politikalar

(görmek için: https://www.nature.com/articles/s41562-017-0088 Medin, Ojalehto, Marin & Bang, 2017;

https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1207/S15327957PSPR0501_1 Rozin,2001, https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1111/j.1745-6924.2009.01151.x )

Bağımsız Çalışmalar

Krpan, psikolojinin giderek görüşünün daraldığını söylüyor. Bunun nedeni, psikologların çalışmalarını mevcut psikolojiye dayandırmaları veya en azından bir şekilde önceki çalışmalarla ilişkilendirebilmeleridir. Önceden psikologların böyle bir sorunu yoktu ve bu nedenle daha yaratıcıydılar:

Psikolojinin ilk zamanlarında, teknolojik ilerlemelerden kaynaklanan bilgi çağının başlangıcından önce, psikologlar genellikle birçok bağımsız psikolojik kaynaktan oluşan geniş bir “bilgi” ağına erişemedikleri için daha bağımsız çalışmaya zorlandılar. Bu nedenle bağımsız olarak yeni metodolojiler, teoriler, yaklaşımlar vb. Geliştirmek bir gereklilikti.

Bu, Krpan’ı önceki psikologların ruhunu “bağlantısız psikoloji” şeklinde yeniden canlandırmamız önerisine götürür. Bağlantısı kesilmiş bir psikolog, insan davranışının ampirik (deneysel) çalışmasına katılan, ancak geri kalan psikolojiden faydalanmayan (hatta muhtemelen bilmeyen) bir psikolog olacaktır.

Krpan, bugünün geleneksel “bağlantılı” psikolojisinin hala bir değeri olduğunu, ancak bağlantısız psikolojinin de var olması gerektiğini ve bu ikisinin birbirini tamamlayacağını savunuyor. Bağlantılı psikoloji, birçok farklı bağlantısız ve bağlantılı psikolog tarafından üretilen psikolojik olayların açıklamalarının test edilmesini içeren bilgi üreten olayların üretilmesinden sorumlu olacaktır.

Bağlantısı kesilmiş psikoloji çekici bir fikirdir – herkes başına buyruk tip sever. Ne yazık ki, bağlantısı kesilmiş bir psikoloğun tam olarak ne olacağını kavramakta zorlandım

Krpan, şu ana kadar bağlantısı kesilmiş psikologların “varsa eğer birkaç örnek mevcut” diyor, ancak Julian Jaynes’e işaret ediyor. Krpan’ın en azından 21. yüzyıldan kopmuş bir psikologun varsayımsal bir resmini çizeceğini umuyordum, ancak hiçbiri sağlanmadı.

Dolayısıyla, bu tasarının ne yapılacağını bilmek zor ve en azindan bağlantısız psikolojinin gerçekte nasıl göründüğünü bulana kadar, başlamadan biteceginden korkuyorum.

Öykü ALICI

Süpernova Nedir? Süpernovalar Hakkında Tüm Detaylar

Bir Fincan Kahve Mi, Yoksa Sabah Yürüyüşü Mü? Bu Konuda Bilim Ne Diyor?