Bahçenizi nasıl yerli arı dostu yapabilirsiniz

Şuan Avustralya’nın Yerel Arıları Rehberi’ne sahipsiniz ve Amegilla Asaropada’dan A. Zonamegilla’ya kadar biliyorsunuz. Şimdi bu vızıltı demetlerini bahçenize cezbetmeye başlamanın zamanı.

Onların görsel zenginliğinin keyfini çıkartırken bir yandan da uçan arkadaşlarımıza bir yardım eli uzattığınızı bilmek sizi mutlu edecektir.

Yerel arılar hakkında çok az araştırma bulunmaktadır.

Örneğin populasyonlarının sürü takibini nasıl yaptıklarını da bilmediğimiz gibi. Şuan tüm batı Avustralya’da resmi koruma statüsünde sadece üç türü bulunmaktadır.

 Kim sevimli gözlere sahip arıları cezbetmek istemez?! Megachile (Schizomegachile)monstrosa–Jean ve Fred Hart

Bunlardan Leroprocusdouglasiellas ve Neopasiphaesimplicitor “kritik seviyede tehlikede” ve Hesporocolletes Douglas “nesli tükenmis kabul edilen” sınıftadırlar. Toplumsal ve bireysel olarak bahçelerimizin yerel arı dostu olmasını sağlamak için harcayabileceğimiz her çaba, tehdit altında olan yada gelişmekte olan türlere yardımcı olacaktır.

Çiçek gücü

Melaleucasquema(Hint Defnesi türü) Resim M. Fagg

Favorimiz olan eşek arıları protein paketli polen ve besleyici nektar olmadan yaşayamazlar. Bu sebeple yerel arıları cezbetmek için önemli olan ilk adım; yeni birçok çiçek dikmektir. Burksia, Callistemon ve Melaleuca bitki grupları fantastik şekilde bolca polen ve nektar üretirler.

Macadonica ve Leptospermumfazla kullanışlı polene sahip değildir fakat özellikle Akasya türlerinin tamamen polen dolu olduğu yerlerde nektar bakımından oldukça zengindirler. Yerde yaşayan birçok arı türü papatyaları ve diğer yer örtücü çiçekleri bir çırpıda tüketirler.

Tahmin edeceğiniz gibi arıların çoğu bölgelerindeki bitkilerden faydalanmak için özel yetenekler geliştirmişlerdir. Bu yüzden eğer bahçenizi kurma yolunda henüz toprak işleme kısmındaysanız, mümkün olan tüm yerel bitki türlerini kullanmalısınız.

Bir bölgede yerel olan bitki türünün başka bir bölgede yerel olmayabileceği unutulmamalıdır

.Yerel çiçekli bitkileri olan bir yetiştirme çiftliği bulun (yerel bitkiler Avustralya’nın her yerinde bulunabilirken endemik bitkiler sadece sizin bölgenize özgüdür) ve seçiminize mümkün olduğunca çeşitlilik katın. Yerel bitkiler sadece arılara faydalı olmayacak, aynı zamanda bahçenizin harika gözükmesini sağlayacak ve endemik bitkilerin yerel iklim ve topraklarda gelişmesini destekleyecektir.

Bakımı kolay olan çimler ve iğne yapraklılar gibi çiçeklenmeyen bitkiler arılar için bir anlam ifade etmediğinden mümkün oldukça bunları kullanmaktan kaçının.

Nektar yuvası Leptospermumflavescens, Mersingiller sınıfından bir çay ağacı türü Resim M. Fagg

Sebze bahçenizle ilgili biraz yardıma mı ihtiyacınız var? Bazı yerel arılar uzman iken, çiçeklerin tanıtılmış türlerini tozlayabilen fantastik bilgiye sahip tarlacı arılar da bulunmaktadır. Hatta arı ile tozlaşan domates, kırmızı biber, acı biber ve diğer üzümügiller bitkilerinde mavi bantlı arılar profesyoneldir.

Bahçe düşkünleri için zor olabilecek son bir ipucu; bazı yabancı otlarınızı yolmadan önce çiçeklenmesine izin verin. Onlar genellikle baharda ilk çiçeklenen bitkilerdir ve erken süreçte vızıldayan dostlarımıza destek olurlar.

Yuvalamak İçin En İyi Yer 

 Oduncu arılar bu otelleri! severler Resim DominicusJohannesBergsma/Wikimedia ortaklığı

Avrupalı bal arılarından farklı olarak Avustralyalı arıların çoğunluğu yalnızdır yani dişisi yuvayı çürümüş odunları oyarak, çer çöpü ve hatta seyrekleşen çimlere delik açarak tamamen kendi başına yapar. Bu çalışkan yalnız annelere yardım etmenin en iyi yollarından birisi oduncu arılarımız için biraz arı oteli oluşturmaktır.

Oduncu arılar yuvalarını sizin önceden oluşturacağınız deliklere mutlulukla inşa ederler. Bambu yada karton boruları uzunlamasına kestikten sonra onları bir ağacın gövdesine yada elementlerden korunmuş bir duvara yapıştırın. İnternette kolaydan abartılı görünüme kadar değişen bazı güzel ve pratik arı oteli inşa etme rehberleri bulunmaktadır o yüzden arayın.

 Sadece bu güzel çiçekler değil, yapraklar da yaprak kesici arılar için mükemmeldir. Hardenbergiawiolacea Resim KymNicolsen

Yerde konaklayan arılar besin temin etme açısından sıkı bir gruptur. Toprak seçimleri türler arasında oldukça değişkendir fakat toprağın açık olmasını, makul şekilde yoğun ve iyi drenaja sahip olmasını sağlamak genel bir kuraldır.

Bahçenize üzerindeevleri için açılmış delikler bulunan bir iki çürüyen kütükeklediğiniz için marangoz arılar size minnettar olacaktır. Yaprak kesici arıların başka bir yuvalama gereksinimleri vardır; geniş ve yumuşak yapraklar. Gül gibi bitkiler, Hardenbergia ve Kennnedyia onlar için mükemmel olacaktır.

Avustralya’da arıların çoğunluğunun nasıl yalnız olduğunu söylediğimizi hatırlıyor musunuz?

Şimdi ise azınlığı hakkında konuşma zamanı. Eğer Avustralya’nın en zirvesinde yada doğu kısımlarında yaşıyorsanız (Victoria hariç) iğnesiz bir arı kovanı bulundurmayı düşünebilirsiniz (Austroplebeiaaustralis ve Tetragonulacarbonaria).

Bu oldukça sosyal arı türleri bal arılarıyla yakın akrabalardır. Bu yerel arı türlerinin iğneleri körelmiştir yani beyzbol eldiveni büyüklüğünde bir el ile acile gitmek gibi endişeniz olmasın. Onlar bal arılarından daha küçüktürler. 5mm’den daha kısa (tabiki kraliçe arı hariç) ve neredeyse parlak olmayacak kadar mat görünürler.

Abdomen renkleri siyahtan kahverengiye ve koyu kırmızıya kadar değişir. Her ne kadar ürettikleri bal mumları serumen isimli cisme dönüşen reçine ile karışık olsa da tıpkı bal arıları gibi bal ve bal mumu üretirler. Yuvalarını ağaç gövdelerine, dallardaki ve kayalardaki oyuklara ve insan yapımı oyuklara yaparlar.

Ballarını bal arıları gibi açık hücrelerde saklamak yerine küçük kapalı kozalarda saklamaları onları bal üreten adaylara göre daha az seçilir yapar fakat onları izlemek büyüleyicidir ve oldukça arkadaş canlısıdırlar. Eğer samimi hissediyorsanız bu arılar tatlı hazır içeceğin keyfini çıkarmalarıyla bilinirler.

Austroplebeiaaustralis Resim Dianne

Artık yerel arıları bahçenize cezbetmek için pratik bir kılavuza sahipsiniz. Acele edin ve dikime başlayın. Bu sayede sevimli, miskin, oyuncak ayı arılarının (Amegillabombiformus) doğu Avustralya’da vızıldayışlarının yada parlak yeşil oyucu arıların (Ctenocolletessmaragdinus) batıda gökyüzü boyunca parıldamasını izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Editör / Yazar: Onur İLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İnsülin iğnelerine elveda deyin!

Biyolüminesans : Işık Yayan Canlılar