Bataryaların ömrünü nasıl uzatırsınız?

Lityum-iyon pillerin (bataryaların) zamanla ömrünün kısalması bizler için çok sinir bozucu olsa da, her iki yılda bir bize telefon aldırmaya çok düşkün olan telefon üreticilerinin işine gelmektedir. Yine de pillerinizin daha uzun süre dayanmasını sağlayacak yollar da mevcut ve bu tavsiyeler yalnızca telefonunuz için sınırlı değil.

Michigan Üniversitesi’nden bir grup, lityum-iyon pillerin ömrünü mümkün olduğunca uzatmanın en iyi yollarını bulabilmek ve bir listesini çıkarabilmek için üreticilerin rehberlerini ve akademik makaleleri taradı. Yeni bir araştırmada grup, lityum-iyon pillerin ömrünü kısaltan fakat önüne geçilebilen birkaç ana sebep tanımladı.

Öncelikle, aşırı sıcak ve soğuğa maruz bırakmayın. Aşırı sıcak veya soğuk, pilin ömrünü daha hızlı tüketir. Dışarıda hava 10-35 derece arasındayken şarj etmemeye çalışın.

İkinci olarak, pil fazla dolu ya da fazla boş olmamalı. Piller için yüzde 80’in üstünde ve yüzde 20’nin altında olmaması idealdir. Eğer tamamen dolu bir pilin dayanıklılığını istiyorsanız, o zaman şarja takın ve yüzde yüz olur olmaz fişten çekin. Bu aynı zamanda gece boyu şarjda bırakmanın da pil için kötü haber olduğunun göstergesi. O yüzden, kendinize hem kullanışlı hem de uygun bir şarj etme rutini bulun.

Ardından, yapabiliyorsanız hızlı şarj ve deşarjdan kaçının. Hızlı şarjlar kullanışlı görünebilir fakat yüksek akım pilin ısınmasına ve ömrünün daha hızlı kısalmasına neden olur. Aynı şekilde aşırı güç tüketen uygulamalar da piliniz için iyi olmamakla birlikte ömrünü de azaltmakta. Mümkünse eski moda yavaş bir şarj aleti alın ve hızlı bir şekilde doldurmaya ihtiyacınız olmadıkça onu kullanın.

Son olarak pili nemli ortamlarda kullanmayın veya muhafaza etmeyin. Ayrıca pili darbelerden koruyun.

Kısaca toparlarsak, ısıya dikkat edin, yavaş şarj ve deşarj edin, telefonu şarjda bırakmayın ve ihtiyacınız olmadıkça %80-20 arasında kalmaya çalışın. Böylece hem pilinizin ömrü uzar hem de sık sık değiştirmek zorunda kalmayıp gezegenimiz için çok iyi bir şey yapmış olursunuz.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

İnsanlık Tarihini Şekillendiren Yıkıcı Bulaşıcı Hastalıklar

İskoçya’da keşfedilen ve Churchill’in gizli ordusuna ait olan kayıp sığınak