Bavyera Mezarlıklarında Tarih Öncesinden Kalma Biberonlar Keşfedildi!

Bavyera Mezarlıklarında Hayvan Sütü Kalıntısı İçeren Bebek Kapları Bulundu. Bir grup bilim insanı, tarih öncesi zamanda bebeklerin hayvan sütüyle beslendiğini keşfetti. Zamanın kil kaplarından günümüzün biberonlarına… Hatta bu kaplar pençeli hayvan figürlerindeydi.

Bavyera Mezarlıklarında Tarih Öncesinden Kalma Biberonlar Keşfedildi!

Avusturya Bilim Akademisi Avrupa ve Doğu Medeniyetleri Enstütüsü’nden Dr. Katharina Rebbay-Salisbury, bir demecinde şöyle diyor: “Antik çağlarda bebek sahibi olmak pek de kolay değildi. O dönem anneliğinin bebekleri hayatta tutmayı başarabilen engin kültürel birikimlerini araştırıyoruz.”

Araştırmacılar Bavyera’daki kazılarda bulunan çocuk mezarlarından çıkmış 3 adet kabı incelediler. Ancak kapların bebeklerle beraber gömülmesi, biberonların atası olduklarını tek başına kanıtlamaya yetmez.

 

Tarih Öncesinden Kalma Biberonlar Keşfedildi!Anne sütünü saklamak, veya hastaları beslemek için de kullanılmış olabilirlerdi. Bu konuyu açıklığa kavuşturabilmek için, ekip teknolojik yöntemlere başvurdu.

Bulunanlar, kimyasal testlerin yardımıyla incelenip neolitik dönemden (MÖ 5.000) kalma bu kapların içinde kalan tortuların yapısı araştırıldı.

Süt ısıtılınca içindeki yağ kaba yapışıyor ve binlerce yıl bu şekilde kalabiliyor. “Nature” dergisinde yayınlanan makaleye göre tespit edilen süt moleküllerinin sığır, koyun veya keçilere ait olduğu anlaşılıyor.

Bristol Organik Jeokimya Bölümü profesörü Richard Evershed: “Bu, kalıcı biyomoleküler bilginin ışığında incelenen tarih öncesi insan yaşamının günümüz yaşamına benzerliğini ortaya koyan bir çalışma.”

Bebekler ya anne sütü ile besleniyordu. Ya da Sütten kesildikten Sonra hayvan sütüyle besleniyordu

Araştırmacıların görüşüne göre bebekler ya anne sütü yerine hayvan sütüyle besleniyordu, ya sütten tamamen kesilip başka besinlerle besleniyordu, ya da her iki senaryo da mümkündü.

Önceki çalışmalar, bebeklerin kemiklerinden alınan örneklerle beraber anne sütünden kesilip hayvan sütüyle beslendiğini ve bunu yaklaşık 7.000 yıl önce yapabildiklerini kanıtlıyordu ancak neden yaptıklarını ve nasıl yapabildiklerini anlayamıyorlardı.

“Bunlar bebeklerin binlerce yıl önce nasıl beslendiklerine dair çok küçük, ancak değerli bilgiler.” diyor araştırmanın baş yazarı Dr. Julie Dunne.

Bebekleri hayvan sütüyle besleme cesaretini sadece hayvancılık bilgisi üst seviye olan toplumlar gösterebilir.

Bavyera Mezarlıklarında Tarih Öncesinden Kalma Biberonlar Keşfedildi!

Sonuç olarak, hayvan sütü kullanımı dünyanın bazı yerlerinde beslenmeyi arttırmış ve emzirmesi mümkün olmayan annelerin çocukları hayvan sütüyle beslendiğinden doğum oranlarını yükseltmiştir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri : Celal ÜSTEL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güneş Sistemimizdeki İkinci Yıldızlararası Nesne Resmen Tespit Edildi

Deniz Aygırları, Rus Donanmasına Ait Bir Tekneye Saldırıp Batırdı!