Bazı Abur Cuburlar Beyninizin İştah Kontrolünü Bozabililir ve Hafızaya Zarar Verebilir

Bir Araştırma Bazı Abur cuburların Beyninizin İştah Kontrolünü Bozabileceğini ve Hafızaya Zarar Verebileceğini Ortaya Çıkardı.

İnsanlarda ortaya çıkan kanıtlar, tipik olarak Batı’nın yüksek yağlı, yüksek şekerli ‘abur cubur’ diyetinin beynin iştah kontrolünü hızla zayıflatabileceğini göstermektedir.

Bir hafta boyunca waffle, milkshake ve benzeri yiyecekleri tükettikten sonra, Avustralya’daki araştırmacılar, genç ve sağlıklı gönüllülerin hafıza testlerinde kötü puanlar aldıklarını ve hatta tok olduklarında bile abur cubur yemek istediklerini ortaya çıkardı.

Bazı Abur Cuburlar Beyninizin İştah Kontrolünü Bozabililir

Bulgular, beynin hafızayı destekleyen ve iştahı düzenlemeye yardımcı olan bir bölgesi olan hipokampusta bir şeylerin yanlış olduğunu gösteriyor. Tok olduğumuzda, hipokampusun lezzetli yiyecek hatıralarımızı hafiflettiği  ve böylece iştahımızı azalttığı düşünülmektedir. Ancak beynin bu bölgesi çalışmadığında bu kontrol ciddi şekilde zayıflayabilir.

2017’de, bir hafta kızarmış sandviç ve milkshake’li Batı tarzı kahvaltılardan sonra, araştırmacılar katılımcıların genellikle hipokampusa bağlı olan öğrenme ve hafıza testlerinde daha kötü performans gösterdiğini keşfetti.

Bu son çalışmada ekip, yüksek yağlı, yüksek şekerli diyetlerin insan hafızasına zarar vermekle kalmadığını, aynı zamanda iştahımızı kontrol etme becerimizi doğrudan etkilediğini de fark etti.

Yazarlar, “Bu, yeni ortaya çıkan bir alan olduğu Ve bu süreçlerin birbiriyle nasıl bağlantılı olduğu hakkında hala çok şey öğrenildiği için, sonuçlarımız tabii ki belirsiz.” diyor.

Nörobilişsel Bozukluklar

Sadece bir hafta sonra, yazarlar iştah kontrolünde gördükleri değişikliklerin hipokampal bağımlı öğrenme ve hafıza ölçümleriyle “güçlü bir şekilde ilişkili” olduğunu söylüyorlar.

“Batı tarzı bir diyete kısa süreli maruz kalmanın nörobilişsel bozukluklara neden olduğu düşünülmektedir.”

Araştırmada araştırmacılar rastgele 100’den fazla genç, zayıf ve sağlıklı katılımcıya bir haftalık abur cubur diyetine başlamalarını veya normal yemek alışkanlıklarını sürdürmelerini söyledi. Bu zengin yiyeceklere dudak bükmek biraz zor görünüyor.

Bazı Abur Cuburlar Beyninizin İştah Kontrolünü Bozabililir

Ayın sonunda yapılan takip seansında, sekiz kişi ayrıldı ve 102 katılımcı kaldı. İlk gün ve son gün katılımcılara laboratuvarda kızarmış sandviç ve milkshake verildi.

Ancak, çalışma süresinin geri kalanında, abur cubur grubundaki katılımcılara haftada en az dört kez iki Belçika waffle ve haftada en az iki kez iki fast food yemeği yemeleri talimatı verildi.

Laboratuvardaki her kahvaltıdan önce ve sonra katılımcılara istekleri için bir test verildi. İlk olarak, onlara altı adet yiyecek çeşidi verildi. Ve o anda ne kadar yemek istediklerine dair bir ölçekte puan vermeleri istendi.

Ardından her yemeği yemeleri ve ne kadar sevdiklerini ve  ne kadar daha fazla yiyeceklerini derecelendirmeleri istendi.

Üç hafta sonra, grup süreç takibi için geri döndüğünde, farklılıklar ortadan kalkmıştı. Bu, hipokampusun kısa süreli işlev bozukluğuna işaret etse de yazarlar başka olası açıklamalar olduğunu kabul etmektedir.
Obezite, diyabet ve endokrinoloji araştırmacısı Rachel Batterham- çalışmaya dahil değildi- The Guardian’a şunları söyledi:

“Çalışmadaki mekanizmalar açıklığa kavuşturulmaya devam ediyor ve daha karmaşık beyin görüntüleme yöntemlerinin uygulanmasıyla daha fazla araştırma gerektirecek.”

Çalışma Royal Society Open’da yayınlandı.

Çeviri: Ayhan Mete GÜNAY

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    amigdala nedir

    Amigdala Nedir, Amigdala Hakkında Merak Edilenler

    Anksiyete Nedir, Anksiyete Bozukluğu Hakkında Detaylı Bilgiler