Bebekler neden inek sütü içemez?

Amerika pediatri akademisine göre 1 yaşın altındaki bebekler, inek sütü yerine anne sütü veya devam sütü tüketmelidir.

Peki inek sütü 1 yaş altı bebekler için neden tehlikelidir?

Dr. Jae Kim (Cincinnati Çocuk Hastanesi Neonatoloji bölümü yöneticisi) Live Science’a verdiği röportajda inek sütü buzağılar için olduğu gibi insan sütü de bebekler içindir şeklinde bir yorumda bulunmuştur.

İnek sütü bebeklerin sindiremeyeceği ağır proteinler, vitamin ve mineraller içermektedir. Devam sütleri inek sütünden yapılsa da, üretici firma ağır protein, vitamin ve mineralleri eleyerek formülü hazırlamaktadırlar.

Bebekler neden inek sütü içemez?
Bebekler inek sütünü anne sütü veya bebek maması kadar tam ve kolay sindiremezler.

“Formül devam sütleri aldığınız günlük sütlerden oldukça farklıdır.” Dr. Kim. Bebeğin bağırsakları, böbrekleri ve bağışıklık sisteminin inek sütünde bulunan ağır protein, vitamin ve mineralleri sindirmesi için gelişmesi gerekmektedir.

Amerikan Pediatri Derneği’ne göre, özellikle inek sütünde bulunan yüksek protein ve mineraller bebeğe ağır gelerek birçok ateşli hastalığa, bağırsak bozukluklarına ve yüksek ateşe sebep olabilir. Bu sebeple Dr. Kim özellikle 1 yaşına kadar katiyen inek sütü tüketmemesini önermektedir.

Özellikle 6 ayın üzerindeki bebeklerde de inek sütü alerjik reaksiyona sebep olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Anne Sütü Formülünü Bulmak İçin Araştırmacılardan Umut Veren Çalışma

Dr. Kim’e göre bu alerjik reaksiyon bebeğin sindirim sisteminde ciddi hasarlara yol açabilmektedir.

İnek sütündeki demir eksikliği nedeni ile de bebekte anemi oluşabilir. Bu riskler 4-5 aylıkken ek gıdaya geçen bebeklerde daha düşüktür.

Çünkü besin kaynakları sadece süt değil, ek gıdalardan aldıkları çeşitli protein,vitamin ve mineraller ile bağışıklık sistemleri gelişmektedir.

Daha büyük bebeklerde de bağışıklık sistemi daha çok geliştiğinden dolayı bağırsakları, böbrekleri yeni proteinlere karşı yeterli seviyede olmaktadır.

Fakat Dr. Kİm’in de belirttiği gibi 1 yaşından önceki bebeklere kesinlikle inek sütü yerine anne sütü veya devam sütü verilmelidir.

Bebekler neden inek sütü içemez?
Resim kredisi: Delmaine Donson via Getty Images

İnek sütü verilen bebeklerin alerjik reaksiyon gösterip göstermedikleri dikkatle incelenmelidir. Çoğu bebekte inek sütü bağırsak bozukluklarına yol açabilir.

Bazı durumlarda bağırsaklarda kolitler oluşabilir. Kolit oluşması durumunda dışkıda kanama gözlemlenebilir. (Kalın bağırsağın iltihabi hastalıklarına kolit denir. En bilinen türü ise ülseratif kolittir.)

1 yaşından önce sıklıkla ishal gözlemlenen veya herhangi bir protein ve benzerlerine hassasiyeti olan bebeklerin ilerleyen dönemde inek sütü tüketmesi önerilmemektedir.

Amerikan Pediatri Derneği bebeğinizin tüketeceği besinler ile ilgili pediatri doktorunuza danışmanızı tavsiye eder.

Gizem Sevtak Korkmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çocukların Sıklıkla Sordukları 5 Zor Sorunun 5 Kolay Cevabı

Hatıralar da Bir Sonraki Nesle Aktarılıyor

Hatıralar da Bir Sonraki Nesle Aktarılıyor