Bel Fıtığında Hem Dolgu Hem De Yamayı Birleştiren Yeni Yöntem!

Bel fıtığı dediğimiz hernidiskal maalesef çok ağrılı ve elden ayaktan düşürücü bir hastalık olmakla kalmıyor, tedavi yöntemleri de yeterli olmuyor. Nihayet geliştirilen bu yeni yöntem belki de önceki tedavi yöntemlerinden çok daha etkili olma yolunda.

Omurga kemiklerinin her birinin arasında dışı halka şeklinde elastik yapıda, içinde jelimsi çekirdekten oluşan diskler vardır. Halka şeklindeki elastik kısımda bir yırtık oluştuğunda içerideki çekirdek öz dışarı doğru taşar ve çevre sinirleri irite eden şişlik oluşturur. Buna hernidiskal yani bel fıtığı deriz.

Cerrahi tedavilerde genellikle taşan bu çekirdek kısım çıkartılır ve halka kısımda oluşan yırtık dikilir, bu şekilde disk ya “sönmüş” halde bırakılır ya da bir materyalle doldurulur. Ancak bu dolgu maddesi daha sonra yamanmayan kısımdan yine dışarı sızabilir.

Yamayı Birleştiren Yeni Bir Prosedür

Prosedür, ilk diskektomiden sonra sadece beş ila 10 dakika sürer Cornell Üniversitesi

Cornell Üniversitesi profesörlerinden Lawrence Bonassair liderliğinde Amerikalı ve İtalyan bilim adamları dolgu ve yamayı birleştiren yeni bir prosedür geliştirdi. Bu yöntem sızan çekirdek maddenin çıkartılması için standart prosedür olan diskektomiden sonra uygulanıyor.

İlk olarak disk içine hyaluronik asit içeren jel enjekte ediliyor bu işlem diski tekrardan şişirmiş oluyor, sönmesini engelliyor. Hemen arkasından kollajen ve riboflavin karışımı bir başka jel elastik kısımdaki yırtığa uygulanıyor. Bu jel yüksek yoğunluktaki ışık kaynağına maruz bırakılıyor ve fotoaktif olan riboflavin aktifleştiriliyor.

Işığa maruz bırakılarak katılaştırıldıktan sonra bir parça kollajen / riboflavin jel. Cornell ÜniversitesiAktifleşen riboflavin kollajen liflerinin birbirine bağlanmasını ve dolayısıyla da sağlam bir yama oluşturmasına yardımcı oluyor. Zamanla elastik halkanın etrafındaki dokularda bu yamaya doğru hareket ediyor böylece yavaş yavaş yama doğal biyolojik dokuyla doluyor.

Koyunlarda uygulanan ve son derece başarılı sonuçlar elde edilen bu yöntemin 5 – 10 dakikalık bir sürede tamamlandığı(uzun süren diskektomi işleminden sonra yapılıyor) bildiriliyor.

“Bu gerçekten yepyeni bir yol ve hernidiskal tedavisine yeni bir yaklaşım” diyen Bonassar şöyle devam ediyor “Artık insanların omurgalarında koca bir delikle dolaşmalarına gerek bırakmayacak potansiyelde yeni bir opsiyonumuz var, umuyoruzki bu yöntem yeniden fıtıklaşmayı ve dejenerasyonu durduracak ve diskin mekanik hareket yeteneğini tümüyle geri kazandırabileceğiz.”

Science Translational Medicine Dergisinde yakın bir zamanda araştırmayla ilgili bir makale yayınlandı.
Eurek Alert, Cornell Universitesi, American Bilimi Geliştirme Derneği.

Belkıs ÖZTÜRK

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Koronavirüs Sayesinde Kaçırdığınız Akıllara Durgunluk Veren 8 Olay!

    Kurbağaların Kafatasları Hayal Ettiğinizden Çok Daha Tuhaf (Ve Güzel)