Bermuda Şeytan Üçgeni Aslında Bir Gizem Değildir. İşte Gerçek!

Bermuda Şeytan Üçgeni olarak bilinen Florida, Porto Riko ve Bermuda arasındaki okyanus bölgesi, gizemlerin kaynağıdır. Yüzyıllar boyunca, iz bırakmadan kaybolan gemilerin ve uçakların raporları, halk bilincini perçinledi. Ayrıca bu bölgeye “Bermuda Şeytan Üçgeni” adının verilmesine sebep oldu.

Hakkında Yazılan Kitaplar

1975 yılında gazeteci Larry Kusche “Bermuda Şeytan Üçgeni Gizemi Çözüldü” şeklinde bir haber yayınladı. Haberin içeriğinde bir çok yazarın yayınlarında olanlar da dahil olmak üzere 1840’tan 1973’e kadar mümkün olduğu kadar çok Bermuda Şeytan Üçgeni olayı üzerinde yeniden inceleme yapılmıştır.

Bermuda Şeytan Üçgeni
Bermuda Şeytan Üçgeni Aslında Bir Gizem Değildir. İşte Gerçek!

Bermuda Şeytan Üçgeni’ni kaleme alanlar arasında bu efsanenin babası olarak tanımlanabilecek kişi Charles Berlitz’dir. Berlitz kitabını 1974 yılında yayımlamıştı ve bu alanda garip bir şeylerin olduğunu gösteren ilk kitaptı. Kusche, yazarların hikâyelerinin çoğunun herhangi bir gerekçesi olmadan başka yayınlardan tekrarlanarak yazıldığını ve bunun kaynağının Charles Berlitz’in 1974 yılında kaleme aldığı kitap olduğunu belirtiyor.

Peki Kuschetam olarak ne buldu?

Bazı durumlarda, söz konusu gemilerin mevcut bir kaydı yoktur. Diğerlerinde ise gemiler ve uçaklar kayıtlıydı, ancak “gizemli kayıpları” yazarların bahsetmediği kötü fırtınalardaydı. Bu açıklamalar Bermuda Şeytan Üçgeni’nde kaybolmaların olmadığını iddia etmek değildir ancak bölgenin hem gemiler hem de uçaklar için popüler bir rota olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu sebepledir ki böylesine yoğun bir hava ve deniz trafiğinin olduğu bir bölgede diğer bölgelere göre daha fazla kayıp olayları yaşanacağı açıktır.

Ortadan Kaybolma Teorileri

Bermuda Şeytan Üçgeni
Bermuda Şeytan Üçgeni Aslında Bir Gizem Değildir. İşte Gerçek!

Eğer Bermuda Şeytan Üçgeni gerçekten iddia ettiği tehlike bölgesiyse uçağın ve deniz yoluyla taşınan gemilerin okyanusun belirli bölgelerinde kaybolmasının bir çok rasyonel nedeni vardır.
En muhtemel teoriler, uzaylıları veya öfkeli Atlas okyanusunu değil, coğrafyayı içerir.

Bir açıklamaya göre okyanus tabanının yüksek basınç altında bir gaz-buz-tortu karışımı oluşturabilen metan açısından nispeten zengin olduğunu göstermektedir. Bir su altı toprak kayması meydana gelirse, bu zararlı karışım deniz tabanından atmosfere kadar çıkabilir. Ayrıca sarhoş edici bir etkiyle pilotlara veya çevresindeki herhangi bir şeye zarar verebilir.

Bu patlamaların açık deniz petrol kulelerine zarar verdiği bilinmektedir. Bu da en gizemli kayıpların en azından bazılarında rol oynayabilecekleri anlamına gelir. Bilim insanları okyanus tabanı daha ayrıntılı olarak haritalanınca daha net bilgiler vereceklerdir.

Okyanus tabanının en son haritası 2014 yılında gerçekleşti. Dünya’nın yerçekimi alanının gelişmiş ölçümlerini kullanmasına rağmen önemli coğrafi özelliklerin veya bireysel gemi enkazlarının yerlerine dair hala sadece 3 mil (5 kilometre) bir çözünürlüğü var. Ve bu tam olarak belirlemeniz gerekenden çok daha düşük.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Muhammed Ragıb ÇALIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

paralel evrenler

Paralel Evrenler Hakkında Merak Edilen Teoriler ve Kanıtlar

Ya Yeryüzündeki İlk Gelişmiş Medeniyet Biz Değilsek?