Beş Büyük Dahinin İlginç Uyku Alışkanlıkları!

Uyku eksikliği günümüzde büyük bir problem ve günlük hayatımızda birçok olumsuz etkiye yol açıyor.

Bununla birlikte, uyku önemli ve atlanılmaması gereken bir şey. Eğer uyumakta zorlanıyorsan, işte mucitlerin ve düşünürlerin ilginç uyuma alışkanlıkları!

Belki işinize yarayacak bir uyku düzeni oluşturmanız için yardımcı olabilir. Sırasıyla; Albert Einstein, Nikola Tesla, Leonardo Da Vinci, Charles Dickens, Beethoven uyku alışkanlıkları keyifli okumalar dileriz.

Albert Einstein

Beş Büyük Dahinin İlginç Uyku Alışkanlıkları!

Albert Einstein ’in adı çoğu insanın zihninde dahi kelimesiyle eş anlamda ve çoğumuz eğitimimiz boyunca sınıflarda ve laboratuvarlarda portrelerini gördük. Einstein’in her gece tam 10 saat uyuduğu söylenir ki bu da ortalama uyku süresinin oldukça üzerinde.

İlgili makale: Albert Einstein Hayatı

Nikola Tesla

Elektrik mühendisliğinde bir öncü, mucit ve farklı bir efsane olmasının yanında Nikola Tesla alternatif akımın gelişiminden ve sayısız devrim niteliğinde fikrin sorumlusudur. Tesla’nın uyku alışkanlıkları tıpkı diğer işleri gibi tuhaftı. Her gece birkaç saatten fazla uyumazdı fakat bunları düzenli kestirmelerle telafi ederdi.

Onun deyişiyle “pillerini yeniden şarj ederdi”.

İlgili makale: Nikola Tesla Hayatı

Leonardo Da Vinci

Beş Büyük Dahinin İlginç Uyku Alışkanlıkları!

Leonard da Vinci, tarihin en başarılı insanlarından ve Rönesans’ın öncülerinden biridir.
Üzerinde çalıştığı çok fazlı uyku süreci “Leonardo Da Vinci Uykusu” olarak adlandırılıyor ve bu süreç Da Vinci’nin uykuyu kısa periyotlara bölmesini içeriyor.

– Her oturum 20 dakika ile 2 saat arasında gerçekleşiyor

– Günde iki kez bu şekilde uyuyordu. Böylece her 24 saatte toplamda 5 saate ulaşmış oluyordu. Bu bölünmüş uyku oturumlarının avantajı Da Vinci ’nin belli bir süre hareketsiz kalmak zorunda kalmamasıydı.

Bu tür uyku rutinine ‘Uberman’ uyku programı da denir ve  çoğu insan için uygun olmayabilir.
Zaten çoğu insan da, Da Vinci değildir!

İlgili makale: Leonardo da Vinci ‘nin dünyayı değiştiren 10 Büyük İcadı

Charles Dickens

Dickens ünlü bir uykusuzluk hastasıydı ve hastalıkla başa çıkmak için birkaç garip alışkanlığı vardı. Mesela yatağı her zaman kuzeye bakardı ve hatta emin olmak için her yere pusula götürürdü. İkinci olarak, bazı zamanlar yatıp uyumaya çalıştıktan sonra Londra sokaklarında yürürmüş.

Beethoven

Ünlü besteci Ludwig van Beethoven, üretken ama karmaşık bir kişilikti. Birçok hastalıktan muzdaripti. Fakat bunlara rağmen ilginç bir şekilde normal bir uyku rutini vardı: Gece 10’da uyuyup sabah 6’da kalkardı. Uyku eksikliği problemi olmamış olsa da, dünya genelindeki sayısız uykusuzluk hastasına müziğiyle yardım etti.


Son olarak, siz de deneyimlediğiniz garip uyku alışkanlıklarınızın faydalarını ve zararlarını yorumda belirtebilirsiniz.
Bilimle kalın. Bizimle kalın…

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: ŞEVVAL KARA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Sibirya’daki bu Tuhaf Buz Halkalarının Gizemi Sonunda Çözüldü

Bilim İnsanları, Maymunlarda Bilinci Açıp Kapatabilmeyi Başardı! ‘Bilincin Açma/Kapama Düğmesi Bulundu’