içinde , ,

Beyin Görüntülemesi İçin Yeni Tarama Yöntemi

Bilim insanları tarafından yeni geliştirilmesi yapılmış bir görüntüleme sistemiyle insan beyninde yer alan genlerin aktivitesi gözlenebiliyor. Uygulanacak teknik ile beyinde hangi kısımda genlerin kapatılmış olduğu yada açılmış olduğu belirlenebilmekte. Bu şu anlama geliyor ki, Şizofreni, Alzheimer ve beyindeki diğer durum belirtilerinden ortaya çıkarılmış olduğu günlerin fazla uzakta olmadığı görülüyor.
Uygulanacak yeni teknik ile radyoaktif iz sürücü kullanımı yapılarak beyin aktif durumdayken görüntüleme yapan pozitron emisyon tomografi yöntemine dayanmakta. Klasik şekilde kullanım gören PET taramalarında iz sürmekte olan beyin hücrelerindeki enerji yoğun şekilde kullanılmaya bağlı bir şekilde ve glikozun tüketimine göre beyindeki en aktif olan bölgeler belirlenmektedir.
Bu teknikte bilim insanları glikozun yerine yeni olarak tasarlanması yapılan hücre içerisinde genlerin kapatılmasında sorumluluğu bulunan enzimin aramasını yaparak ona bağlanmakta olan molekülün kullanımını yapıyor. Araştırmanın yürütülmesini gerçekleştiren grup bu tekniğin kullanımını gerçekleştirerek sekiz sağlıklı insanın beyninde kapatılması yapılan genlerin bulunduğu bölgenin görüntülemesini gerçekleştirdi. Ekip tarafından Science Translational Medicine’de yayınlanan çalışma kapsamında, susturulması yapılan gen desenlerinin sağlıklı beyinler arasında oldukça benzer nitelikle olduğu belirtiliyor.
Rastgele bir şekilde kapatılması yapılan ya da açılan genlerin, beyin ile ilişki içerisindeki hastalıklardan sorumluluğu bulunabilir. Bundan dolayı normal bir beyine göre aktif yada pasif gen desenlerinin bilinmesi işlerin ters gitmesi durumunu anlatarak yardımcı olabilmektedir.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir