Beyin İmplantları İnsan Evrimini Sürdürecek ve Yetenekleri Arttıracak

Homo Sapiens’lerin ortaya çıkışı milyarlarca yıl aldı. Ancak bu hikayenin sonu değil. Bilim insanları kabul ediyor ki insan nesli gelişmeye devam ediyor. İnsanlık tarihinin çoğunda yaratılan teknoloji insanlığı değiştiriyor. Günümüzde eşi benzeri görülmemiş bir şekilde ilerleyen teknoloji sayesinde gelecek kuşaklardaki değişim tam anlamıyla etkilenecek.

Stanford sinirbilim uzmanı EJ Chichilnisky, yapay bir retina üzerine çalışıyor ve görme sorunu yaşayan insanların görüşlerini geliştirmeye yardımcı oluyor.

2618400441_c19946dff4_z

Chichilnisky, bu konu hakkındaki görüşlerini, “Gelecekte, doğal seleksiyonun son derece yavaş ve rasgele bir süreç içerisinde gerçekleşmesine izin vermek yerine beyinimizi nasıl geliştireceğimizi tasarlayacağız. Bu evrim, suni retinalar, hafıza implantları ve daha fazlası gibi gelişmekte olan cihazlar tarafından gerçekleşecek ve direk beynin arayüzünü ve beyin kapasitemizi artıracaktır. Bunun sonucunda, bu gelişmenin, evrimimizin bir sonraki adımları hakkında daha akıllı seçimler yapmamızı sağlayacağını ve böylece türlerimizin kaçınılmaz olarak karşılaşacağımız güçlüklerle baş edebileceğini umuyoruz “dedi.

4eb1b074c3d6691021c52f7985a31b40

Birçok bilim insanı tarafından EJ Chichilnisky’nin bu görüşleri mantıklı ve makul olarak nitelendiriliyor. Elbette bilim insanları tarafından bir takım beyin ara yüzleri geliştirildi. Derin beyin uyarımı, beynin belirli devrelerinde yayılan küçük elektrik akımları, Parkinson ve obsesif kompulsif bozukluk gibi hastalıkların semptomlarını azaltma etkisi yaratabilir. Aynı zamanda uzuvlarını kaybetmiş olan insanlar için beyinle kontrol edilebilen protez kollar ve bacaklar yaratılabilir. Bu tip uygulamalar insan evriminde bir sıçrama yaratacaktır.

Kaynak: https://futurism.com/brain-implant-human-evolution/

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Peru Ormanlarının Derinliklerinde Kayıp Bir İnka Şehri Bulundu

    Gen Mühendisliği İle Binlerce Hastalığı Ortadan Kaldıracak Keşif