Beyinler Arası İletişim Gerçekleşti

Washington Üniversitesi’ndeki Öğrenme ve Beyin Bilimleri Enstitüsü araştırmacıları, bir grup insana internet üzerinden soru cevap oyunu oynadıkları bir deney gerçekleştirerek katılımcıların beyinleriyle birbirlerine sinyal gönderip iletişim kurmayı sağladıklarını açıkladı.

Araştırmayı Doç. Dr Andrea Stocco yönetti. Scotto, bu deneyin şimdiye kadarki en kapsamlı beyinler arası iletişim deneyi olduğunu ve iki bireyin görsel deneyimlerini birbirlerine aktardıklarını belirtti.
Deneyde 5 er kişilik gruplara ayrılmış 10 gönüllü katılımcı vardı. Katılımcılar deneyi birbirinden 2 km uzaktaki iki ayrı laboratuvarda kurulan karanlık odalarda, 20 aşamalı bir soru cevap oyunu oynayarak gerçekleştirdiler. Katılımcıların her aşamada birbirlerine sorular sorarak nesneleri bulması gerekiyordu.

Oyun anında katılımcalara beyinlerindeki elektriksel aktiviteleri kaydetmek üzere elektroensefalografi (EEG) bağlandı ve kafalarında görsel korteks alanına denk gelecek bir manyetik halka vardı. Katılımcılardan birine nesnenin resmi gösterilirken diğerine onunla ilgili sorular veriliyordu. Soruları gören katılımcının mouse’a tıklayarak soruları diğer katılımcıya göndermesi gerekiyordu. Deney sırasında katılımcılar, birbirlerine beyinleriyle sinyal gönderdiler ve nesneleri yüzde 72 doğru oranıyla tahmin edebildiler.

Araştırmayı yapanlardan biri olan Chantel Prat: “Katılımcılar, beyinleriyle gördükleri bir şeyi yorumlayıp birbirlerine beyinleriyle sinyal göndererek iletişim kurdular. Bu, şimdiye kadar hiç görmediğimiz bir şeydi” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Vücudumuzda Yeni Bir Bağ Keşfedildi

    Öldükten Sonra Ay’a Gömülmek İsterseniz 12 bin 500 Dolarınız Olmalı