Beyinleri İncelenen 4 Büyük Dahi ve Ortaya Koydukları

Beyinleri İncelenen 4 Büyük Dahi Bilim İnsanı ve Ortaya Koydukları

İşte sizinkilerden ne kadar farklı olduklarını ortaya koymak için 4 dahi beyin. Sırasıyla beyni incelenen bilim insanları ve bir lider; Albert Einstein, Rene Descartes, Carl Friedrich Gauss ve Vladimir Lenin beyinleri ve ortaya koydukları.
Çoğu insan büyük düşünürlerin beyinlerini merak eder. Einstein piyanosunun başında otururken , onun göreliliğin sonuçlarını düşünmesini sağlayan şey neydi ? Bu akıl nasıl çalışıyor ?
Nörologlara göre, beyin hareketlerine göre büyük düşünürlerin ve normal insanların beyinlerini birbirinden ayırmak mümkün.
Birinin beynini incelediğimizi varsayarsak , beyni şekline göre yargılamak her zaman doğru çalışmaz.
Beynin şekli günlük motor egzersizler veya bunaklık sebebiyle değişmiş olabilir. Genel verilere göre beyin şekli zeka hakkında bize bir çok bilgi verebiliyor.
Bazı durumlarda diğerlerinden büyük bir beyin diğerlerine göre daha az zeki olabiliyor. Bu durumlar normal insanlar ve dahilerin beyinlerinin arasındaki farklardan bahsederken akılda tutulmalıdır.

Albert Einstein

Einstein Beyni
Einstein Beyni İncelenmesi

Einstein öldükten sonra ailesinin izni olmadan Thomas Stoltz Harvey tarafından alınmıştı. Beyni iyice didik didik edilerek incelendi. Hatta diğer bilim adamlarına posta yoluyla Einstein ‘ın zekasının kaynağının bu olabileceği doğrultusunda fotoğraflar gönderildi.
Onyıllar sonra iki beyin lobu arasındaki bağlantıların normalden daha ağır ve büyütülmüş olduğu keşfedildi.
Beynin bir lobu tamamen matematiğe ve kozmolojiye ayrılmıştı. Ancak kalitesiz lob bile normalden daha büyüktü. Eğer Einstenin ‘ın beynini görmek istiyorsanız Mütter Müzesi Phiadelphia, Pensilvanyada görebilirsiniz.
İlginizi çekebilir: Albert Einstein: Muhteşem Bir Fizikçinin Gerçek Hayatı.

Rene Descartes

Descartes beyni
Rene Descartes, Fransız ünlü bir filozofu ve ününü “Düşünüyorum , öyleyse varım” sözüne borçluydu. Düşünceleri modern felsefe için oldukça önemliydi. Matematikte, lisede gördüğünüz çoğu geometri formülünü ortaya çıkaran kişiydi. Ayrıca “Kartezyen Düzlemi” denilen fikrini cebirsel olarak ifade etti.
1650 de öldüğünü göz önünde bulundurursak , Descartes ın beyni rüzgarda bir toz bulutu gibiydi . Bilim adamları nasıl olduysa kafatası üzerinde ne olarak diğer beyinlerden farklı olduğu ve ne gibi kusurların bulunduğu hakkında çalışmalar yaptı ve Descartes ın beynini diğer beyinlerderden ayıran tek özelliğin beyninin bir lobunda kuramsal düşünmeye yarayan bir bölümün olmasıydı.

Carl Friedrich Gauss

Carl Friedrich Gauss beyni
Carl Friedrich Gauss

Alman bir matematikçi olan Gauss ‘un beyni ölümünden sonra nörolog Rudolf Wagner tarafından incelendi. Beyni normalden ağırdı ve görülebilir derecede helezonlar bulunmaktaydı.
Gauss un beyni yanlışlıkla onunla aynı yılda ölen Conrad Heinrich Fuchs ‘unkiyle değiştirildi ve 150 yıldır yanlış etiketlenmiş durumdaydı. Beyinlerinin yanlış etiketlendiği yine Rudolf Wagner tarafından keşfedildi.

Vladimir Lenin

vladimir lenin beyni
Vladimir Lenin 1917 deki Rus devrimi sebebiyle ünlüdür ve beyni Lenin öldükten sonra onun bir dahi olduğunun ortaya çıkmaması için Stalin önderliğinde yok edildi. Beyni bir kaç seneliğine Komünist Parti tarafından tutuldu ve Dr. Oskar Vogt tarafından üstünde çalışıldı.
Lenin in beyninin normal insanların beyninden farkı dev piramit hücrelerine sahip olmasıydı. Hatta beyninin ne kadar az hasar görmüş olduğu rapor bile edildi.
Nöroloji hala beyin şeklinin zekaya nasıl yansıdığını arasında nasıl bir bağ olduğunu ve dahilerin beyninin diğer beyinlerden ne yönlerden farklı olduğu üzerinde çalışmaktadır.
Çeviri: Efe BAŞARAN / Kaynak: Big Think

Bunlar da ilginizi çekebilir:

50 Bilgide İnsan Beyni – Bölüm 1
Beyin Hakkında Şimdiye Kadar Çözülmemiş 10 Gizem
İnsan Beyniyle İlgili 10 İlginç Gerçek
İnsan Beyni Hakkında Şimdiye Kadar Duymadığınız 4 Harika Gerçek!