Beyni Büyük insanlarıın Farklı Bir Beyin Yapısı Var

Daha büyük bir beynin faydası nedir? Daha büyük insan beyninde, bilgileri bir araya getirmeyle ilişkili olan bölgelerin hyperexpanded olduğu ortaya çıktı.

Ancak bunun beynin işlevine ne gibi bir etkisi olacağını henüz bilmiyoruz.

Maryland’deki ABD Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’nde Armin Raznahan ve meslektaşları, bunu ,beyin görüntülerini yaklaşık 3.000 kişiyle karşılaştırarak keşfettiler.

Korteks boyunca 80.000 puanlık alanı karşılaştırdılar ve beyinlerimizin büyük kısmı düşünmek gibi daha yüksek işlevlerde yer aldı.

Bunları analiz ederek, belirli alanların genel olarak daha büyük beyne sahip olan insanlarda, diğerlerine nazaran daha fazla genişlediğini gördüler.

Bu bölgelerin beyinden gelen bilgileri entegre etmede rol oynadığı düşünülüyor. Bu genişletilmiş alanlar, bizim evrimimiz boyunca nispeten büyüyerek daha geniş olan aynı bölgelerdir.

Erken yaşlarda büyümeye devam ederler ve yetişkin beyinlerde çocuk beyninde olduğundan daha büyük hale gelirler.

Büyüklük daha mı iyi?

Bununla birlikte, bunun herhangi bir fayda sağlayıp sağlamadığı net değildir.

Geçmişte yapılan araştırmalar, daha büyük beyinleri olan insanların daha yüksek bir IQ’ya sahip olma eğiliminde olduklarını, beyin büyüklüğünün IQ’daki varyasyonun sadece yüzde 5’ini oluşturduğunu bulmuştur, diyor Raznahan. Belli bölgelerin daha büyük beyinlerde, nispeten daha büyük olması gerekebilir.

Raznahan, “Her şeyin iyi gitmesi için, daha küçük bir beyne temel olarak farklı bir yolla daha büyük bir beyin organize etmeniz gerekiyor” diyor.

Ekip ayrıca, daha büyük beyinlerdeki bazı bölgelerin beklenenden daha küçük olduğunu buldu.

Bunlar duygu, hareket ve vizyonu işleyen bölgeleri kapsıyor. Raznahan’ın ekibi, psikiyatrik ya da beyin bozukluğu olan ve olmayan kişilerdeki beyin bölgelerini, semptomları açıklayabilecek veya tedaviye rehberlik edebilecek farklılıkları tespit edip edemeyeceğini görmek için kıyaslama yapmayı planlıyor.

Kaynak: Journal reference: Science, DOI: 10.1126/science.aar2578

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Filler Çöp Yiyerek Ölüyor

    Tebrikler Dünya: Aç Filler Çöp Yiyerek Ölüyor !

    Yaratıcı İnsanlar, Daha Geç ve Daha Sağlıksız Uyuyorlar!