Beynin Gerçeklik Algısının Nasıl Oluştuğu İncelendi

Harvard Üniversitesi’nde görevli bir bilim insanı nevroanatomist olarak, beynin gerçeklik algısının nasıl oluştuğunu inceledi. Bu bilim insanını bu araştırmayı yapmaya iten ise bir sabah uyandığında sol gözünün hemen arkasında yaşadığı keskin acı sonrası dört saat süresi boyunca hayatındaki yaptığı konuşmak, yürümek, okumak, yazmak veya hatırlama yeteneklerinin tümünü kaybetmesi. Buna sebep olan şey ise beyninin sol yanında meydana gelen büyük bir kanama. Bu kanama Harvard’lı bilim insanı Jill Bolte Taylor’ı bir kadın bedenindeki bebek haline getirdi.

Brain_power

Zaman algısı beyindeki hücreler tarafından kontrol ediliyor. Sol hemisferde bulunan hücreler, belirli bir düzende olayların gerçekleştiğini tanımlayarak doğrusal düşünmeyi sağlıyor. Jill Bolte Taylor yaşadığı beyin kanamasıyla sol hemisferdeki hücleri kaybederek sadece sağ hemisferdeki hücrelere bağımlı hale geliyor. Sağ hemisferdeki hücreler ise şimdiki zamanın ötesinde hiçbir şey kaydetmiyorlar. Bu nedenle bilim insanının geçmiş veya geleceğe dair fikirleri ortadan kalktı. O anda gördüğü, koladığı ve yaşadığı her şey varlığının tamamıydı.

Jill Bolte Taylor bu hissi kelimelerle ifade etmenin çok zor olduğunu beyan ediyor.

tmp827162006455844864

Kanamanın üzerinden birkaç hafta geçtiğinde cerrahlar sol beyin korteksinden golf topu büyüklüğünde bir kan pıhtısı çıkarıyorlar. İşte tam da bu noktada sol beyin yeniden devreye girerek zaman algısını geri getiriyor.

Beceriler geri gelirken, zamanda olma kavramı da yeniden başlıyor. Bolt için bazı yetenekleri tekrar geliştirmek gerekse de bazı yetenekler kendiliğinden geri döndü. Unuttuğu bazı şeyleri hatırlasa da sonsuza dek yitirdiklerine dair hiçbir fikri yok. O günden beri beynin gerçeklik algısının nasıl geliştiğine dair araştırmalar yürüten bilim insanı, bu konuda makaleler yazıp, seminerler düzenliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim İnsanları Polar Vortex’in Değiştiğini Fark Etti

Kayıp Kıta Zealandia ile İlgili Yeni Keşifler Yapıldı