Bilgisayarlar Neden Gerçekten Rastgele Sayılar Üretemez?

Rastgele bir seçim yapmanız gerekiyorsa, bir bozuk parayı çevirebilir veyahut uygun bir nesneyi yuvarlayabilirsiniz. Lakin bilgisayar yazılımı hiçbir zaman rastgele bir sayı üretemez. Favori bir albüm çalmak önemli değil ancak güvenlik , kumar gibi bahisli alanlar, bizim için çok önemlidir.

Herhangi Bir Sayı Seçin

Modern bilgisayarlar, oldukça şaşırtıcı şeyler yapabilir. Öyle ise neden basit bir zar atışının taklidinini yapamıyorlar? Herşey, bilgisayarların programlanma şekline bağlıdır.

Bilgisayarlar; sadece görevlerini nasıl yerine getireceğine dair olan talimatların listesini takip eder.
Talimatların köleleridir bu yüzden tamamen tahmin edilebilirler. Mühendisler, bilgisayarlar gerçekte rastgele sayı üretemeseler bile, rastgele sayılara çok yakın bir şey üretmek için farklı yöntemler
geliştirmişlerdir.

Bilgisayarlar Neden Gerçekten Rastgele Sayılar Üretemez?

Rastgele Değere Daha Yakın

Görünüşte rastgele sayılar bulmanın bir yolu da rastgele sayı üreticisidir. Bu algoritmalar; rastgele sayı dizileri oluşturmak için matematiksel formüller veya önceden belirlenmiş sayı tabloları gibi şeyler kullanır.

Günümüzde, sözde rastgele sayı üreten algoritmalar o kadar iyidir ki , sayıların gerçekte rastgele olmadığını belirlemek için gerçekçi bir dedektiflik çalışması gerektirir. Yine de bu mümkündür. Doğru programlamayla; çevrim içi bir poker oyununu çalıştırmak veya hassas verileri şifrelemek ve insanları çevrim içi hesap bakiyeleriyle oynamak tersine mühendislik ile yapılabilir.

Bilgisayarlar Neden Gerçekten Rastgele Sayılar Üretemez?

İkinci yöntem olan ; gerçek rasgele sayı üreteçlerinin, aslında rastgelelik ürettiğini belirtebiliriz. Burada bir teknikle ilgileniriz. Nedeni şu; gerçek rasgele sayı üreteçleri, gerçek rastgeleliği ayıklamak için fiziksel fenomenleri kullanır ve sonrasında rastgele bir sayı üretmek için kullanır.

Bu fiziksel fenomenler, gerçek zarların bir çevirisi kadar basit olabilir. Ancak; radyoaktif bozunma ,atmosferdeki arka plan gürültüsü veya bir kuşun tuş vuruş sesleri arasındaki zaman miktarı gibi ölçülmesi daha kolaydır. Lakin; gerçek rastgele sayı üreteçlerinde yer alan algoritmalar vardır ki, bu algoritmalar hiçbir zaman gerçekte rastgele değildir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Araştırmacılar, modern insanların atasının bilinen son yerleşim yerinin yaşını belirliyor

genetiği değiştirilmiş üçüncü bebek

Çin, Genetiği Değiştirilmiş Üçüncü Bebeğin Doğduğunu Onaylıyor!