Bilim Barmenleri Onayladı, Viskinin Tadı Suyla Daha Güzel

İçki kültürü her ülkede farklı olsa da bazı içkiler evrensel niteliğe sahiptir. Bunlardan birisi olan viskinin suyla içildiği zaman tadının daha iyi olduğu uzun zamandır süregelen bir tartışma konusu olmuştur. Kimyagerler tarafından barmenler tarafından da sıkça önerilen bu içiş metodunun niçin daha iyi olduğuna açıklama getirildi.

bilim-barmenleri-onayladi-viskinin-tadi-suyla-daha-guzel3

Herhangi bir barda sek bir viski istediğiniz vakit, barmenlerin önerisi viskiyi suyla içmeniz yönünde olacaktır. Viskinin tadının bu şekilde daha güzel bir hale geldiği bu içkiyi sıklıkla tüketenler tarafından bilinen bir olguyken, bilim insanları tarafından viskinin suyla neden daha güzel olduğu açıklandı. Viskinin herhangi bir şeyle seyreltilmesi durumda içimi kolaylaşmaktadır. Özellikle içilen viski İskoç viskisi ise bu seyreltme sayesinde viski daha lezzetli bir hal alacaktır.

kaydedilen-bir-video-ekin-cemberleri-hakkinda-gercegin-soylenmedigini-ortaya-koydu160

Sceintific Reports’un yayınladığı bir makalede viskiye kendine özgü olan isli tadını veren şeyin; alkol, arpa maltı ve viskilerin koyulduğu isli varillerle içkinin etkileşmesi durumunda ortaya çıkan “guaiacol” ismi verilen madde olduğu açıklandı. Genel itibariyle yağa benzeyen bu maddenin, özellikle alkol oranı %50’nin üstünde olan viskilerde yoğun olarak bulunduğu ortaya kondu. Ancak uzun yıllardan beri varilde korunan, arkasından şişe de saklanmış olduğu için dibe çöken “guaiacol” maddesinin, viskinin seyreltilmemesi halinde ortaya çıkmadığı araştırma verilerinde dile getirildi.

Viskinin tadının değiştirilmeden seyreltilmesini sağlayan yegane madde ise su. Bu sebeple su ile seyreltilerek içilen İskoç viskileri, seyreltilmeyenlere göre çok daha lezzetli.

Kaynak : http://www.popsci.com/why-whiskey-tastes-better-with-splash-h2o

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Kaydedilen Bir Video Ekin Çemberleri Hakkında Gerçeğin Söylenmediğini Ortaya Koydu

    Inuit Yaşlıları NASA’yı ve Dünya’yı Uyaran Bir Bildiri Yayınladı