Bilim Dünyası Kedilerin Kökeninin Türkiye Olduğunu Açıkladı

Bilim insanları yaptıkları yeni incelemelerde antik dönemlerdeki kedi kalıntılarının DNA’larını incelediler. Bilim insanları kedilerin köklerine dair daha önce ortaya çıkmayan bazı bulgulara ulaştı. Günümüzde yaşayan kedilerin iki esas genetik soydan geldiğini tespit eden bilim insanları çalışmanın detaylarını Nature Ecology&Evolution dergisinde yayımladı.

Uzmanlar tarafından yapılan inceleme sonucunda Felis silvertis Iybica ismi verilen vahşi kedilerin günümüzde yaşayan kedilerin atası olduğu açılandı.

Bilim Dünyası Kedilerin Kökeninin Türkiye Olduğunu Açıkladı
Bilim Dünyası Kedilerin Kökeninin Türkiye Olduğunu Açıkladı

Bu kediler Anadolu topraklarından 10 bin yıl önce tüm dünyaya yayıldılar. Norveç Oslo Üniversitesi’nde ve İngiltere’deki saygın eğitim kurumlarından olan York Üniversitesi tarafından yürütülen ortak çalışmada bilim insanları Laura Llorente ile Claudio Ottoni beraber çalıştılar.

Bilim insanları tarafından başlangıç aşamasında kedilerin kendi kendilerine evcilleştiklerine değinilirken, kediler çiftçilerin yanında zaman geçirerek, köylerde bulunan ufak kemirgenleri yiyorlardı ve insanlarla ilişkileri çok iyiydi yorumu yapıldı.

Kedilerin gelmiş olduğu ikinci kol ise Mısır Uygarlığıdır. Antik Mısır ’ da kedi nüfusunun ciddi orada yaygınlaştığına değinen bilim insanları M.Ö. 800’lü yıllarda ortaya çıkan kalıntıları inceleyerek bu kedilerin Akdeniz bölgesinde hızlı bir biçimde çoğaldığını hatta bazı bölgelerde Türk kökenli kedileri geride bıraktığını kaydetti.

Uzmanlar tarafından kedilerin dünya üzerine Vikingler tarafından yayılım sağladığı söylenirken, Baltık Denizi’nde yedinci yüzyılda ölen bir kedinin fosilinde yapılan incelemede genetiğinin Mısır kökenli olan kedilerle aynı olduğunun tespit edildiği belirtildi. Genetik incelemeleri sonuçlandıran bilim insanları günümüzdeki evcil kedilerin ağırlıkla antik mısır ve Türkiye kökenli genlere sahip olduğunu duyurdu.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    • Türk demiyor Türkiye diyor. Ayrıca Anadolu toprakları olarak zaten belirtiyor. Ayrıca kedi ayrı bir tür, zaten insan olmadığı için Türk kökenli olması imkansız. Ayrıca bu yazıda Türk kökenli diye nerede yazıyor? Yazıyı değil, kendi zihnini okumuşsun sanırım. Türklük ile ilgili sorunların var ve bunu fark etmeden izhar etmişsin anladığım kadarı ile… Ki bu beni zerre kadar ilgilendirmiyor. Ama seni neden bu kadar ilgilendiriyor? Bu ırka ilişkin ne gibi bir derdin var, dünyada bin beş yüz yada on iki bin ırk varken?

Vücudunun Yanlış Tarafındaki Organlarla 99 Yıl Yaşayan Kadın: Rose Bentley ile Tanışın

Egzaması olan İnsanlar Daha Fazla Kemik Kırılmasına Sahip Oluyor!