Dolunayın İnsanlar Üzerinde Ki Astrolojik Etkileri Üzerine Bilimsel Çalışmalar

Dolunayın insanlar üzerinde ki astrolojik etkileri üzerine bilimsel olarak da yayınlanan yaklaşık 250’nin üzerinde bilimsel araştırma ve makale var. Elbette bu tez konusunu bilim dünyasını da ikiye bölmüş durumda. Peki neydi kafaları karıştıran?

Ay’ın evreleri ile insan fizyolojisi ve davranışı arasında ilgi kurulmasının da uzun bir geçmişi bulunuyor. M.Ö 400 yıl önce doğan tıbbın babası Hipokrat’a göre ‘’Astronomi bilmeyen, hasta tedavi etmemeli’’ sözü dikkatleri çok fazla çekmiş olacak ki 1300’lerin başında Dr. Pietro d’Abano tezine göre bazı hastalıklar ayın evrelerine göre yapılmasını savunuyordu.

Dört yüzyıl sonra  Dr. Franz Mesmer’in dikkatini fazlasıyla çekmiş olacak ki Viyana Tıp Fakültesi öğretim üyelerini karşısına alarak “Gezegenlerin İnsan Vücuduna Etkisi” adlı doktora tezini savundu. Dr. Mesmer’e göre vücuttaki sıvılara Ay’ın ve diğer gezegenlerin mıknatıs görevi yaptığını, ayın oluşturduğu gel git hareketinin bazı hastalıklara yol açtığını anlatıyordu.

Dr. Mesmer’den sonra aradan geçen yüzyıllar içinde sayısız araştırmalar devam etti.

Ve dolunay gecelerinde artan cinayetlerin, para piyasalarında ki ani değişiklikler, cinnet vakaları, insanların psikolojileri üzerinde ki çalışmalar İngiliz Polis Müfettişi Andy Parr’in dikkatini dolunay geceleri artan devriyeler ile çekmişti.

Müfettiş Parr 2006 yılında işlenen suçları Ay’ın evrelerine göre sınıflandırmış ve cinayet ve yaralamaların dolunaylarda arttığı sonucuna varmıştı. Astrolojik olarak açıklaması ise Dolunay etkisi; Ay’ın olduğu burç ve yıldızlar ve diğer gezegenlerden aldığı açılara göre etkileri de elbette değişebilir ama genel olarak özetleyecek olursam;

Dolunay etkisinde; bilinç altı korkularının gün yüzüne çıktığı, rüyalarda artış, hayatımızda devam eden belirsiz konuların netleşmesi, yapılan işlerin iyi yahut kötü sonuçları ile karşılaşılması diye daha bir çok seçenek sunabilirim.

Astrolojik olarak  Kova çağına (havacılık, uzay, teknoloji, astroloji, bilim) girmek üzere olduğumuz bu aylarda astroloji ve insan üzerinde ki etkilerini artık bilim dünyasının da üzerinde daha çok araştırma yapacağını söyleyebilirim. Mayalar, Babiller, Antik Mısır, Eski Roma ve daha birçok medeniyet yıldızların bizlere kozmik bir armağan olduğunu çalışma ve buluşlarıyla  ısrarla anlatmaya çalışırken kendi ütopyalarından bahsettiklerini hiç zannetmiyorum…

Cansu KAHRAMAN

Okinawa Diyetinin İşe Yaramasının En Büyük Sebebi

Online Terapi Neden Tercih Edilmez?