Bilim İnsan Beyninde Yeni Bir Sistem Keşfetti

Araştırmacılar tarafından insan beyinde daha önce görülmemiş olan bir sistem keşfedildi. Bu sistem çok sayıda işlem için kritik önem sahip olan lenf damarları içeriyor.
İnsan beyni anlaşılması oldukça güç ve karmaşık bir organ. Bu nedenle bilim insan beyni üzerindeki araştırmalarını sürdürüyor. Son dönemlerde nörolojik bozukluklar ve inme gibi beyin kaynaklı oluşumlarla ilgili ABD Ulusal Enstitüsü tarafından araştırma görüntüleri yayınlandı.
bilim-insan-beyninde-yeni-bir-sistem-kesfetti1
Bu görüntülerde daha önce bilinmeyen lenfatik sistemin bir parçası olan damar sistemi görülebiliyor. Şu ana kadar birçok bilim insanı bu damarların beyinde bulunduğundan habersizdi. Bazı metabolik ve enflamatuar işlemi için kritik taşıma sıvıları bu yapıda bulunuyor.
Günümüze kadar bu derin damarların büyük kısmı duyulmamış olmakla birlikte, çoğu bilim insanı kafatasında lenfatik damar bulunmadığını düşünüyordu. Ancak bu düşünce vücudun geri kalanının işlem mantığıyla tamamen çelişki içerisindeydi. Lenfatik sistem atıkların ortadan kaldırılması, enfeksiyon engelleyici ve iltihaplanmayı ortadan kaldıran sıvıları toplayarak drene olmaktadır. Yani insan beyninin de lenfatik sisteme ihtiyacı var.
bilim-insan-beyninde-yeni-bir-sistem-kesfetti
Bu bulgu hakkında Kıdemli Araştırmacı Daniel Reich, “Merkezi sinir sistemi lenfatik sisteminin keşfi, nöroimmünolojide temel varsayımların yeniden değerlendirilmesini gerektirebilir” dedi. Bu keşif oldukça büyük bir keşif olmasının yanında beyne dair farklı keşiflerin ortaya çıkmasını da sağlayabilir.
bilim-insan-beyninde-yeni-bir-sistem-kesfetti0
2015’te araştırmacılar hem insan beyninde hem de farelerin beyninde glikoz ve lipidleri taşıyabilecek “glikatik sistemi” keşfetti. Fakat o zamanlar, bu sıvıların vücudun geri kalanına nasıl bağlanacağı ve iletişim kurabileceği bilinmiyordu. Bu son keşifle birlikte bu sorunun cevabı da ortaya çıkmış oldu.
Kaynak: https://futurism.com/new-brain-system/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yerçekimi Dalgaları Evreni Görünür Hale Getirecek

Yarının Enerjisi Güneş Değil, Yosun Olabilir