Bilim İnsanları Aborjinlerin Bilinmeyen Bir DNA Türüne Sahip Olduğunu Açıkladı

Yeni yapılan araştırmalar Aborjinlerin bilinmeyen bir insan genetik materyali taşıdığını ortaya koydu. Aborjinlerin genetiği adeta büyüleyici bir yapıya sahip. Bilim insanları tarafından Papua Yeni Gine ve Kuzey Doğu Avusturalya’da bulunan insanların, tanımlanamayan, nesli tükenmiş bir insan türüne ait DNA izi taşıdığını ortaya koydu.

İnsanlık tarihindeki en önemli an olan yaratılış hakkında genetikçilerin ve bilim insanların hala anlayamadığı birçok şey bulunuyor.

aborjinler

Bu konuda yapılan çalışmalar adeta cevaptan çok soru doğuruyor. Harvard Tıp Fakültesinden bilim insanları 2016 yılında dünyanın her yerindeki insanların genomları üzerinde kapsamlı bir çalışma yürüttü. Bu çalışma esnasında bilim insanları Aborjin nüfusuna dair şaşırtıcı bir keşifte bulundular. Tanımlanamayan bir insan türünün torunu olan Aborjinlerin genomlarında bu genetik izler bulunuyor.

Bilim insanları Aborjinlerin geldiği insan neslinin yok olmuş olabileceği görüşünü taşıyor. University of Texas’tan istatistiksel bir genetikçi olan Ryan Bohlender ve ekibi günümüzde insanların hala taşıdığı soyu tükenmiş olan hominid DNA miktarını araştırıyor.

Ekip tarafından bundan önce Denisovalılar ve Neandertallerin kaynaşmasının tüm evrim hikayesi olamayacağına dair bir buluş yapılmıştı. Denisovalılar ve Neandertallerin kaynaşmasında bazı tutarsızlıklar keşfedilmişti.

abor10

Aborjinlerin genlerinde yer alan bu yabancı DNA’ların hangi insan nesline ait olduğu henüz bilinmiyor. 100 bin ile 60 bin yıl kadar önce atalarımızın Avrasya’da bir karada yaşayan insansı türle temas ettiğine ve Afrika’dan gōç ettiklerine inanılıyor. Uzmanlar o dönemde gerçekleştirilen bu temasın mevcut türler üzerinde hala işaretinin sürdüğüne inanıyor. Aborjinlerin genomları ise dünya üzerinde yaşamış olan bilinen hiçbir türle uyumlu değil.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Ya Yeryüzündeki İlk Gelişmiş Medeniyet Biz Değilsek?

    Bilim İnsanları Oksijene İhtiyaç duymadan Yaşayan İlk Canlıyı Keşfetti