içinde ,

Bilim İnsanları, Antarktika'da Saklı, Nadir Bir Lav Gölü Keşfetti

Lav gölü

Volkanları düşündüğümüzde, önüne geçen her şeyi tüketmeye hazır, erimiş lav havuzlarının köpüren görüntüleri aklımıza geliyor. Gerçek biraz farklı. Bu korkunç lav gölleri var, ancak hayal edebileceğinizden çok daha nadir. Dünyadaki tahmini 1.500 potansiyel aktif volkan arasında yalnızca bir avuç kalıcı lav gölü bulunmaktadır – ve bu ateşli topluluk, yeni bir üyeyi memnuniyetle karşıladı. İngiltere’den bilim insanları, dünyadaki bilinen 8. kalıcı lav gölü-nü belirlediler. Güney Antarktika ’daki uzak Sandwich Adaları ’ndan Saunders Adası ‘nın tepesinde yer alan Güney Atlantik ‘in en güneyindeki Michael Dağ ’ının içinde kaynıyor.

Bilim İnsanları, Antarktika’da Saklı, Nadir Bir Lav Gölü Keşfetti

Michael Dağı ‘ndaki volkanik aktivite neredeyse 200 yıldır belgelenmiştir. Ancak adanın aşırı uzaklığı – ve zorlu fiziksel ortamı – saha araştırmalarını zor (imkansız değilse) bir görev haline getirmektedir. İngiliz Antarktika Etütü ’nden (BAS) Peter Fretwell BBC ‘ye verdiği demeçte, “Ada birçok kez ziyaret edildi ancak hiç kimse dağa tırmanmadı,” dedi. “Görüntülere bakarsanız nedenini görebilirsiniz: zirve, muhtemelen volkanın sürekli buhar tahliyesinden kaynaklanan buzlanmış şeker kıvamına sahip ve aşırı yumuşak devasa bir mantar.”

Lav gölü İçin Yüksek Çözünürlüklü Uydu Görüntüleri İncelendi

“Bunun üzerinden yürüyemezsin” dedi. Bunu kazmak zorunda kalacaksınız, ancak böyle aktif bir volkanda bunun için zaman ayırmak tehlikeli olabilir. Engellere rağmen, uzun zamandır Michael Dağı ‘nın buharlı tepesinin altında neler olup bittiğini öğrenmek için güçlü bir arzu var. Volkandaki termal anomaliler 1990 ‘lı yıllarda uydu tarafından tespit edildi. Ancak okumalar kraterden yayılan magma taşması göstergesi değildi ve potansiyel olarak bir lav gölünün varlığına işaret ediyordu. Geçici “lav havuzları” nın (sadece patlama dönemlerinde şişen) aksine, lav gölleri bazı durumlarda 100 yıla kadar süren tek bir patlayıcı bölümün ötesine dayanabilen kalıcı bir özelliktir.

Mount Michael’in krateri içindeki lav gölü. Fotoğraf Kredisi: (BAS)

Yeni bir çalışmada; Fretwell ve diğer araştırmacılar, 2003 ve 2018 yılları arasında Landsat, Sentinel-2 ve ASTER verilerinde kaydedilen daha yeni, daha yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerini inceledi. Kısa dalga kızılötesi (SWIR) verilerinin termal analizi, tahmini olarak ortalama 110 metre olan Michael Dağı ‘nın altındaki bir lav gölünü ve erimiş lavın sıcaklığının 1.279 ° C’ye (2.334 ° F) kadar ulaştığını göstermiştir.Bununla birlikte, genel hacmin ortalama ısısı, kabuktaki ısı dağılımı nedeniyle daha soğuktur.
Bu dikkate değer bir bulgudur. Ancak daha büyük uzun vadeli etki bu “son derece nadir” oluşumunu keşfetmek için geliştirilen yeni analitik teknikler olabilir. BAS jeolog Alex Burton-Johnson bir basın açıklamasında; Lav gölünün belirlenmesi bu uzak adadaki volkanik aktivite ve tehlike hakkındaki anlayışımızı geliştirdi ve bize bu nadir özellikler hakkında daha fazla bilgi verdi. Ve son olarak, volkanları uzaydan izlemek için teknikler geliştirmemize yardımcı oldu. Bulgular Volkanoloji ve Jeotermal Araştırma Dergisi ‘nde rapor edildi.
Bunları da okuyabilirsiniz: 
Kayıp Antarktika Gölünde Küçük, Tuhaf Yaratıkların Kalıntıları Keşfedildi
Uzmanlar Antarktika’da Açılan Büyük Gizemli Deliğin Sırrını Çözemiyor
Dünya, Deniz Seviyesinin 6 metre Yükselmesiyle Kaybolacak. Antarktika, Saatli Bir Bomba Olabilir.
Editör / Yazar: Ramazan Fırat Şahin
Kaynak: https://www.sciencealert.com/incredibly-rare-lava-lake-only-8th-in-world-found-in-remote-sub-antarctic-volcano

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir