Bilim İnsanları Beyin Dalgalarını Okuyarak Yüz Tanıma Gerçekleştirdi

Her geçen gün yeni bir buluş yapmak için kolları sıvayan bilim insanlarının en fazla çalıştıkları alanlardan bir tanesi de hala birçok sırrı çözülememiş olan beyin. Beyin üzerinde gerçekleştirilen deneyler sonucunda birçok farklı buluşa imza atılıyor. Bilim insanları tarafından beyinle ilgili yapılan son çalışmada tarihte ilk defa beyin dalgalarının okuması yoluyla insan yüz şeklinin mükemmele yakın şekilde tahmin edilmesi sağlandı.

bilim-insanlari-beyin-dalgalarini-okuyarak-yuz-tanima-gerceklestirdi

ABD’de bulunan California Teknoloji Enstitüsünde yapılan deneyde bilim insanları tarafından, insan yüzüne bakan maymunların beyin dalgaları okundu. Kaydedilen bu beyin dalgalarını okuyan bilim insanları maymunların bakmış olduğu insan yüzlerini bilgisayar yardımıyla çizdi. Beyin dalgalarının okunması yoluyla çizilen insanlar yüzlerinin gerçeğe oldukça yakın olduğu gözlendi. Yapılan bu araştırma sayesinde nöro bilimciler tarafından cevaplanamayan beynin insan yüzünü hangi yolla tanıdığı sorusuna cevap bulunabileceği düşünülüyor.

bilim-insanlari-beyin-dalgalarini-okuyarak-yuz-tanima-gerceklestirdi2

Beynin nasıl okunduğunun keşfine dair yapılan araştırma ile geliştirilecek olan teknolojinin ilerleyen zamanda yoğun olarak kullanılabileceğine dikkatleri çeken bilim insanları, yaptıkları yeni buluş sayesinde suçluların yüzlerini gören tanıkların beyin dalgalarının okunması yoluyla robot resimlerin kolayca çizilebileceği ifade edildi.

California teknoloji enstitüsünde çalışmalara öncülük eden Doris Tsao, yüz okuma sisteminin gelecekte pratik sonuçlar sağlayacağına inanıyor. Yüz tanımlamanın kelimelerle yapılmasını zorluğuna değinen Tsao, tanıkların beynini analiz ederek, kolaylıkla okuma sağlanabileceğini, bunun adli tıp alanında çığır açacak bir uygulama olduğunu söyledi.

Kaynak: https://www.theguardian.com/science/2017/jun/01/scientists-discover-how-the-brain-recognises-faces-by-reading-monkeys-minds

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Evrenin Bir Sonu Var Mı? Yoksa Evren Sonsuz Mu?

Yemeğe Gerek Yok Koklamak da Şişmanlatıyor