Bilim İnsanları, Bilimsel Amaçlar İçin Farelere Araba Kullanmayı Öğretti!

Bilim insanları, Bilimsel Amaçlar İçin Farelere Mini Arabaları Nasıl Kullanacaklarını Öğrettiler.
Richmond Üniversitesinde bulunan bir laboratuvardaki fareler, pek çok Amerikalı ‘nın her gün uğraştığı bir şeyi yapmayı öğrendi; başarılı bir şekilde araba sürerek kendi yiyeceklerini temin etmek.

Bu tüylü sürücülere özel yapım bir araba yapılarak farelere bunu nasıl sürecekleri öğretilmiş ve sonucunda elde edilen bulgular sayesinde farelerin düşünülenden daha fazla görevi öğrenme yeteneğine sahip olabileceğini anlaşılmıştır.

Mini Arabalar Nasıl Oluşturulmuştur?

Bilim İnsanları, Bilimsel Amaçlar İçin Farelere Araba Kullanmayı Öğretti!

İlk olarak NewScientist tarafından duyurulan bu deney, Richmond Üniversitesi’nden Nörolog Kelly Lambert’ın parlak fikriydi.

Lambert ve meslektaşları boş bir yiyecek kabından mini bir araba yapıp iç kısmını alüminyum çubuklarla teknolojik olarak uygun olabilmesi için donatmış ve direksiyonu için deüç bakır çubuk kullanarak yapısını güçlendirmiştir.

Bakır çubuktan direksiyon simidi ve alüminyum zemin, aracı ileriye itebilecek elektrik akımı oluşturacak şekilde yerleştirilmiştir. Fareler, uygun bir şekilde eğitildiğinde ise minik pençeleriyle sol, orta veya sağ bakır çubuğu kavrayarak arabanın yönünü kontrol edebilmektedirler.

Farelere Sürüş Yapabilmeleri İçin Verilen Eğitim Yöntemi

Bilim insanları, fareleri, her plastik arabaya dokundukları ve onu hareket ettikleri zaman sürekli olarak Froot Loops (Kellogg’s tarafından üretilen ve satılan bir tatlandırılmış, meyve aromalı şişmiş mısır ve kahvaltılık gevrek markasıdır.

Tahıl parçaları halka şeklindedir ve çeşitli parlak renklere ve meyve aromaları karışımına sahiptir.) ile ödüllendirerek eğitim vermişlerdir.

Zamanla bilim insanı bu eğitimi bir adım daha ileriye taşımış ve farelerin etrafında sürüş yapabileceği 4 metrekarelik dikdörtgen biçimli bir kutu hazırlamıştır. Ekip, FrootLoops’ları aşama aşama daha da uzağa yerleştirerek fareleri, sürüşlerinde daha ince ayarlamayapmaları için teşvik etmiştir.

Lambert, New Scientist’e verdiği demeçte bu durum hakkında şöyle demiştir: “Otomobili benzersiz bir şekilde yönlendirmeyi öğrendiler ve sonunda ödüllendirilmek için hiç kullanmadıkları direksiyon kalıplarıyla meşgul oldular.”

Deneydeki 11 erkek ve 6 dişi farenin hepsi aynı şekilde öğrenmemiştir. Lambert, bulundukları ortamın farelerin öğreniş biçimlerini etkilendiğini söylemiştir. Karmaşık, uyarıcı yapıya bir ortamda yaşayan fareler, kasvetli, sıkıcı laboratuvar ortamlarında yaşayanlardan çok daha hızlı bir şekilde araba sürmeyi öğrenmiştir.

Tıpkı İnsanlar Gibi Öğrenimden Memnun Oldular

Bilim İnsanları, Bilimsel Amaçlar İçin Farelere Araba Kullanmayı Öğretti!

Lambert, “Bu veriler, öğrenme kazanımına aktarılan zorlu, dinamik yaşam tarzlarımız varsa, aslında ‘deneyimsel kazanç ‘ edindiğimizi bizlere göstermektedir” demiştir.

Ayrıca sürüş eyleminin fareleri rahatlatmış gibi göründüğünü de söyleyen Lambert, tıpkı insanlar gibi zorlu bir işte ustalık kazanmalarından dolayı memnun olduklarını da belirtmiştir. Ancak unutmamak gerekir ki, insanların aksine, fareler trafik sorunsalı ile uğraşmamaktadır.

Çok yakında şehir sokaklarında araba süren fareler görme ihtimalimizin olmamasına rağmen Lambert ve diğer bilim insanları bu deneyin oldukça önemli olduğunu söylemişlerdir. Çünkü farelerin nöroplastisitesinin yani beynin yeni görevleri kendine göre uyarlama ve öğrenme yeteneğinin, bir zamanlar düşünüldüğünden çok daha büyük bir kapasiteye sahip olabileceğini öne sürmektedirler.

Sürüş testi sadece bir başlangıç. Lambert, testlerin daha karmaşık hale getirilebileceğine inandığını ve fareleri gözlemlemek için toplanan verilerin Parkinson hastalığı ve depresyonun etkilerini araştırmaya yardımcı olması için kullanılabileceğini söylemiştir.

Hepsinden de öte, üzerinde çalışma yapılan ve bu sayede araba kullanmayı öğrenen fare takımı için bu bulgular bir kazanç. Lambert bu durum için “Farelerin çoğu insanın algılama kapasitesine göre daha akıllı olduğuna ve hatta çoğu hayvanın düşündüğümüzden de eşsiz olarak bizden daha akıllı olduklarına inanmaktayım” demiştir.

Sürücü kemirgenlerin videosu:

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Zeynep Erva ŞAHİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Bu Genetik Keşif, Daha İyi Bir Bağışıklık ve Daha Uzun Ömür İçin Sonuçlar İçeriyor

İnsan Hücrelerini Formda Tutan Nedir? Yeni Araştırma İki Tür Önergeye İşaret Ediyor