Bilim insanları, Lucid rüya görmenin yeni bir yöntemini keşfetti

İnanılması güç. Şaşırtıcı. Muazzam bir şey. Fakat tüm bunlardan ziyade bilinçli rüyalar yani lucid rüya hakkındaki en ilginç şey ise oldukça gerçekçi olmaları.
Ne yazık ki yalnızca insanlığın yarısı lucid rüyayı deneyimleyebilmektedir. Ayrıca lucid rüyayı tetiklemek için yapılan uğraşlar farklı sonuçları da beraberinde getirmiştir. Yeni bir araştırma ise lucid rüyaları tetiklemenin en etkili yolunu ortaya koyuyor.

Wisconsin-Madison Üniversitesi ve Hawaii’de bulunan Lucidity Institute’den araştırmacılar, daha önceki araştırmalarından da yola çıkarak asetilkolinesteraz engelleyici (AChEls) olarak anlandırılan kimyasalların lucid rüyayı nasıl tetikleyebileceğini araştırmak istediler.
Bir nörotransmitter olan asetilkolinesterazın REM uykusunu düzenlendiği düşünülmektedir.
Asetilkolinesteraz engelleyicilerin ise bu bileşenin, asetilkolini devre dışı bırakan asetilkolinesteraz enzimini engelleyerek beyinde kümeleşmesine yardımcı olmaktadır.
Gerçekte, galantamin Alzheimer’s hastalığından kaynaklı bellekte azalmayı tedavi etmek için kullanılan yaygın bir ilaçtır ve hafif yan etkileri olan bir asetilkolinesteraz engelleyicidir.

Araştırmacılar 121 katılımcı üzerinde ilacın lucid rüya etkisini ölçtüler

Araştırmacılar 121 katılımcı üzerinde ilacın lucid rüya etkisini ölçtüler

Bu nedenden ötürü, araştırmacılar 121 katılımcı üzerinde ilacın lucid rüya görme ve hatırlama yeteneklerini ne boyutta etkilediğini ölçtüler. Araştırmaya katılan gönüllülerin rastgele seçilen kişiler olmadıklarını, bilinçli rüya konusunda özel bir ilgisi olan ve aynı zamanda MILD tekniği olarak da bilinen Bilinçli Rüyaları Anımsatıcılarla Harekete Geçirme tekniğinin de içinde bulunduğu bilinçli rüya tetikleme protokolleriyle eğitim alan kişiler olduğunu belirtmekte fayda var.
Bu bilişsel eğitim galantamin ile bir araya gelince, bilinçli rüyalar tetiklenmiş oldu. Art arda 3 gece boyunca, katılımcılar placebo ile başlayarak, sonrasında 4 mg ve son gece 8 mg olacak şekilde dozları artırarak ilacı aldılar. Her gece, katılımcılar ışıklar söndürüldükten 4.5 saat sonra kalktılar, rüya tetikleme pratiğini yaptılar, haplarını içtiler ve uyumaya devam ettiler.

Gerçeği söylemek gerekirse, Alzheimer’s ilacıyla tetikleme yönteminin bir arada denenmesi, lucid rüyayı başlatmada etkili oldu ve doz artırılınca daha güçlü sonuçlar ortaya kondu. Aktif placebo alımı esnasında (0 mg galantamin olmasına rağmen MILD tekniği kullanılıyordu), katılımcıların yüzde 14’ü lucid rüya gördüklerini belirtirken, bu oran 4 mg alınırken yüzde 27 oldu ve 8 mg ile yüzde 42’ye yükseldi.

121 katılımcıdan 69’u lucid rüya görmüş

Araştırmacılar raporda, “Birleştirilmiş olan bu protokol, 121 katılımcıdan 69’unun (yüzde 57’lik bir kısmının) galantaminin aktif doz olarak alındığı iki geceden en az birinde lucid rüya görmeyi başarmıştır.” ifadelerine yer verdi.

121 katılımcıdan 69’u lucid rüya görmüş

“Bu protokol, bilinçli rüyaları tetiklemede bilinen en son ve en etkili yöntemlerden birisi ve bilinçli rüya görmenin daha geniş kitlelere ulaşması açısından umut vadediyor.”

İnsanların yaşadıklarını kontrol edebildikleri eğlenceli rüyalar görmelerine yardımcı olmasının yanı sıra, araştırma bilinçli rüya ve şuur arasındaki bağlantıyı açıklamaya ve insanları korkuyla yüzleştirmesiyle travmanın güvenli bir uyuma ortamında vuku bulmasına yardımcı olması açısından önem arz etmektedir.
Avustrulya’da bulunan University of Adelaine’den psikolog Denholm Aspy, çalışma bulunmamış olmasına rağmen New Scientist dergisine,

“Bu yöntem, lucid rüya üzerinde kaliteli bir araştırma yapabilmemiz için gereken başarı oranını yakalamış durumda.” açıklamalarında bulundu.

Yöntemin güvenilirliğine dair daha fazla veri elde edilene kadar, hiç kimse galamantini kendi başına kullanmamalıdır.

Fakat daha fazla araştırmaya yer verildikçe, tüm bu bulgular neredeyse sınırsız bir eğlence ve macera dünyasının kapılarını aralayabilir. Araştırma ekibinden olan ve University of Wisconsin-Madison’da çalışan bilişsel nörolog Benjamin Baird, galantamin deneyimlerini anımsarken, “Elimi tuğla duvarda gezdirirken…
Her bir tuğlanın o sert dokusunu ve çizgilerini hissettim.” dedi. “Star Trek dizisindeki seçtiğiniz herhangi bir hayali deneyimi yaşama imkanına sahip olduğunuz holodecke girmek gibiydi.”
Elde edilen bulgular, PLOS One dergisinde yayınlanmıştır.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Lucid Rüya Bilincin Sırlarını Açığa Çıkarabilir
Bu Vitamin Sayesinde Rüyalarınızı Kolayca Hatırlayabilirsiniz
Karabasan Nedir? Karabasan Nedenleri, Risk Faktörleri ve Tedavisi
Kaynak: https://www.sciencealert.com/scientists-figured-out-new-technique-having-lucid-dreams-acetylcholine-galantamine-alzheimer-s-drug