Bilim İnsanları Bir Sonraki Kitlesel Yok Oluşun 2100’e Kadar Gerçekleşebileceğini Açıkladı

Massachusetts Institute of Technology (MIT) bilim insanları, 19. yüzyıldan bu yana artan karbondioksit emisyonlarının, gezegenimizdeki canlı türlerinin yaygın bir şekilde ortadan kalkmasına sebep olmasından korkuyor. Bilim insanları tarafından altıncı kitlesel yok oluş olarak isimlendirilen bu durumun 2100 yılına kadar gerçekleşeceği ihtimali üzerinde duruluyor. 2100 yılına kadar okyanusların gelecek bin yıllarda türleri topluca yok edece karbon miktarını tutmuş olacağı söyleniyor.
bilim-insanlari-bir-sonraki-kitlesel-yok-olusun-2100e-kadar-gerceklesebilecegini-acikladi1
Atmosferik ve Gezegensel Bilimler Bölümünde jeofizik profesörü ve MIT’te Lorenz Center’ın eş direktörü olan Daniel Rothman, “Okyanuslara giren kritik 310 gigatonnes karbon miktarının felaket eşiği olduğunu tespit etti. Eğer bu rakam aşılırsa dengesiz bir çevre ve sonucunda kitlesel yok oluş yaşanması muhtemel diyen Rothman, “Bu durum felaketin yarın olduğunu söylemiyor” dedi.
Bu durum eğer hemen kontrol altına alınmazsa, karbon döngüsü artık kararlı olmayan bir aşamaya taşınacak ve tahminler doğrultusunda bir işlev gerçekleştirecek. Jeolojik geçmişte dünya üzerinde bu tür kitlesel yok oluşlar yaşandı.
bilim-insanlari-bir-sonraki-kitlesel-yok-olusun-2100e-kadar-gerceklesebilecegini-acikladi
Profesör Rothman, daha önce Dünya tarihinin en ciddi soyu olan Permien’in yok oluşu üzerine çalışmalar yürüttü. Bu dönemde karbon dioksit seviyesinde yaşanan büyük artış sebebiyle dünya çapında deniz canlılarının %95’inden fazlası yok oldu. Bu nedenle günümüzde sera gazı emisyonlarının benzer bir seviyeye gelip gelmediğini test ediyor. Mevcut durum sadece son 200 yıl içerisinde dünyanın sanayileşmesiyle ortaya çıktı.
Kaynak: https://www.ancient-code.com/scientists-predict-earths-next-mass-extinction-event-to-occur-by-2100/