Bir Sonraki Kitlesel Yok Oluş 2100’e Kadar Gerçekleşebilir

Massachusetts Institute of Technology (MIT) bilim insanları, 19. yüzyıldan bu yana artan karbondioksit emisyonlarının, gezegenimizdeki canlı türlerinin yaygın bir şekilde ortadan kalkmasına sebep olmasından korkuyor.

Bilim insanları tarafından altıncı kitlesel yok oluş olarak isimlendirilen bu durumun 2100 yılına kadar gerçekleşeceği ihtimali üzerinde duruluyor. 2100 yılına kadar okyanusların gelecek bin yıllarda türleri topluca yok edece karbon miktarını tutmuş olacağı söyleniyor.

bilim-insanlari-bir-sonraki-kitlesel-yok-olusun-2100e-kadar-gerceklesebilecegini-acikladi1

Atmosferik ve Gezegensel Bilimler Bölümünde jeofizik profesörü ve MIT’te Lorenz Center’ın eş direktörü olan Daniel Rothman, “Okyanuslara giren kritik 310 gigatonnes karbon miktarının felaket eşiği olduğunu tespit etti.

Eğer bu rakam aşılırsa dengesiz bir çevre ve sonucunda kitlesel yok oluş yaşanması muhtemel diyen Rothman, “Bu durum felaketin yarın olduğunu söylemiyor” dedi.

Bu durum eğer hemen kontrol altına alınmazsa, karbon döngüsü artık kararlı olmayan bir aşamaya taşınacak ve tahminler doğrultusunda bir işlev gerçekleştirecek. Jeolojik geçmişte dünya üzerinde bu tür kitlesel yok oluşlar yaşandı.

bilim-insanlari-bir-sonraki-kitlesel-yok-olusun-2100e-kadar-gerceklesebilecegini-acikladi

Profesör Rothman, daha önce Dünya tarihinin en ciddi soyu olan Permiyen’in yok oluşu üzerine çalışmalar yürüttü.

Bu dönemde karbon dioksit seviyesinde yaşanan büyük artış sebebiyle dünya çapında deniz canlılarının %95’inden fazlası yok oldu.

Bu nedenle günümüzde sera gazı emisyonlarının benzer bir seviyeye gelip gelmediğini test ediyor. Mevcut durum sadece son 200 yıl içerisinde dünyanın sanayileşmesiyle ortaya çıktı.

Rothman, bir sonraki kitlesel yok oluşun gerçekleşmesi için gezegenin okyanuslarına ne kadar karbon eklenmesi gerektiğini hesapladı. Cevabı: yaklaşık 310 gigaton.

Ayrıca Rothman, bunun, en iyi durum senaryosu altında, insanların 2100 yılına kadar okyanuslara 300 gigaton karbon ekleyeceğini öngören Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli‘nin yakın tarihli bir raporuyla uyumlu olduğu bildiriliyor.

MIT News’e konuşan Rothman , “(karbondioksit emisyonlarını ya da karbon emisyonunu) geri çekmenin yolları olmalı” dedi . “Fakat bu çalışma, neden dikkatli olmamız gerektiğine işaret ediyor ve bugünü bilgilendirmek için geçmişi incelemek için daha fazla neden veriyor.”

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’ne buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kalp Nakli Sonrası Kişilik Değişimi Yaşanır Mı?

Giza Piramitleri Hakkında Duymadığınız Gerçekler