Bilim İnsanları Elektrikten Gıda Üretti

Finlandiyalı bir araştırma ekibi tarafından elektrikten yiyecek üretimi için bir yöntem bulundu. Bu yeni keşif sayesinde gıdaların geleceğine doğru yeni bir adım atıldı. Sistemin başarılı olduğu kanıtlanırsa dünyadaki açlık ve iklim değişimi ile mücadelede önemli bir adım atılmış olacak.

Finli araştırmacılar yenilenebilir enerji ile güçlendirilmiş bir sistemi kullanarak akşam yemeği için servis edilebilecek kadar besleyici tek hücreli bir protein topluluğu oluşturdu. Tüm süreç sadece elektrik, su, karbon dioksit ve mikrop kullanarak yapıldı. Üretilen sentetik gıda Food From Electricity projesinin parçası olarak Lappeenranta Teknoloji Üniversitesi (LUT) ve Finlandiya’nın VTT Teknik Araştırma Merkezi arasında yürütülen bir iş birliğinin sonucunda gerçekleşti.

Bilim İnsanları Elektrikten Gıda Üretti
Bilim İnsanları Elektrikten Gıda Üretti

Hammaddeleri bir biyoreaktörde elektrolize maruz bırakmalarının ardından süreç sonunda %50’den fazla protein içeren ve %25’lik karbondioksit içeren bir toz oluşturuldu.

VTT’nin baş bilimcisi Juha-PekkaPitkänen’e göre bir sonraki aşamada sistem optimize edilecek, çünkü şu anda bir biyoreaktör, bir fincan kahve boyutunda protein üretmek yaklaşık iki hafta sürüyor. Pitkänen, LUT basınında yaptığı açıklamada, “Şu anda teknolojiyi geliştirmeye odaklanıyoruz: reaktör konseptleri, teknoloji, verimliliği arttırma ve süreci kontrol etme çalışmaları yapıyoruz” dedi.
Sistemin daha verimli bir şekilde çalıştırılabilmesi yaklaşık olarak on yıl alacak. Geçecek olan bu 10 yıllık sürecin gerekli olan mevzuatın hazırlanması ve süreç teknolojisi bakımından ticari bir kapasiteye erişebilmek için yeterli görülüyor.

Elektrik ile birlikte diğer yaygın olarak kullanılan hammaddelerle üretimi sağlanan gıdaların potansiyel etkileri büyük. Bu sistem ilk olarak açlık çekenler insanlar için beslenme ve tarımsal üretime uygun olmayan alanlarda bir gıda kaynağı sağlayacak bir araç olabilir. Pitkänen, gelecekte teknolojinin, örneğin çöllere ve çöllere dönük diğer alanlara taşınabileceğini ve en çok ihtiyaç duyanlara ucuz ve besleyici bir besin kaynağı sağlanabileceğini söylüyor.

Kaynak: https://futurism.com/a-team-of-scientists-just-made-food-from-electricity-and-it-could-be-the-solution-to-world-hunger/

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    580 Milyon Yıl Önce Yaşamış Olan Canlının Ne Olduğu Açıklanamıyor

    580 Milyon Yıl Önce Yaşamış Olan Canlının Ne Olduğu Açıklanamıyor

    Fizikçiler Kuantum Dolaşıklığını İspatlamak İçin Büyük Bir Adım Attı

    Fizikçiler Kuantum Dolaşıklığını İspatlamak İçin Büyük Bir Adım Attı