Bilim İnsanları, Erimeyen Buz Geliştirdi

Davis, California Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, buza veya geleneksel soğutma paketlerine ihtiyaç duymadan yiyeceklerin nasıl soğuk tutulduğu ve taze sevk edildiği konusunda devrim yaratabilecek yeni bir soğutma küpü geliştirdiler.

Bu plastik içermeyen “jöle buz küpleri” erimez, gübrelenebilir ve anti-mikrobiyaldir ve çapraz bulaşmayı önler. (Çapraz kontaminasyon, bakteri ve virüslerin kontamine olmuş bir yüzeyden, kontaminasyona maruz kalmamış başka bir yüzeye transfer olmasıyla medyana gelmektedir.)

Bilim İnsanları, Erimeyen Buz Küpleri Geliştirdi
Alternatif soğutma küpleri plastikten yapılmamıştır ve gübrelenebilir (kompost olarak kullanılabilir.). (Gregory Urquiaga/UC Davis)

Biyoloji ve Ziraat Mühendisliği Bölümü’nde profesör olan Gang Sun, “Normalde buz eridiğinde tekrar kullanılamaz” dedi. “Soğutma ortamı olarak hizmet etmesi ve yeniden kullanılabilir olması için sözde katı bir buz yapabileceğimizi düşündük .”

Soğutma küpleri, yapıyı korumak ve stabilize etmek için yüzde 90’dan fazla su ve diğer bileşenleri içerir. Yumuşak ve sıcaklığa bağlı olarak renk değiştirirler.

Yeniden kullanılabilir ve esnek

Bilim İnsanları, Erimeyen Buz Küpleri Geliştirdi
Jiahan Zou, bir UC Davis Ph.D. yüksek lisans öğrencisi, jöle buz küplerinden birini tutuyor. (Gregory Urquiaga/UC Davis)

Son iki yıldır proje üzerinde çalışan yüksek lisans öğrencisi, Ph.D. Jiahan Zou, bu yeniden kullanılabilir küplerin her türlü şekil ve boyutta tasarlanabileceğini veya bölünebileceğini söyledi.

Gang Sun, “13 saat boyunca soğutmak için kullanabilirsiniz. Sonra suda hafifçe yıkayıp, dondurucuya koyup, tekrar kullanmak için dondurun” dedi.

Tasarım ve konsept için Temmuz ayında bir patent başvurusu yapıldı.

Araştırmacılar, sonunda soğutucu malzeme olarak geri dönüştürülmüş tarım atığını veya yan ürünü kullanmayı umuyorlar.

Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümü’nde doçent olan Luxin Wang, “Bunun sürdürülebilir olduğundan emin olmak istiyoruz” dedi.

Balık pazarı atık suları, küflenen buz blokları bu fikre teşvik etti

Bilim İnsanları, Erimeyen Buz Küpleri Geliştirdi
Yeni tip soğutma küpü fikri, balık pazarlarında normal buz küpleri tarafından kolayca yayılan kontaminasyondan geldi. (Luxin Wang/UC Davis)

Wang, balık işleme tesislerinde kullanılan buz miktarını ve eriyen suyun ürünler arasında veya kanalizasyona yayılabileceği çapraz kontaminasyonu gördükten sonra soğutucu küpler üzerinde çalışmaya başladı.

Wang, “Bu balık işleme tesisleri tarafından kullanılan buz miktarı çok büyük” dedi. “Patojenleri kontrol etmemiz gerekiyor.” (Patojen, hastalığa neden olan her türlü organizma ve madde.)

Sun ayrıca, çocuklar için okul öğle yemeklerinde kullanılan ve nakliye paketlerinde sıklıkla bulunan plastik buz paketlerinde oluşan küften de rahatsız olduğunu dile getirdi.

İlk testler, küplerin form kaybetmeden 22 pound’a (~10 kg) kadar dayanabileceğini göstermiştir. Bir düzine kez yeniden kullanılabilirler (sadece su veya seyreltilmiş çamaşır suyu ile hızlı bir yıkama) ve ardından çöp kutusuna veya bahçe atıklarıyla birlikte atılabilirler.

Buza alternatif

Jöle buz küpleri, geleneksel buza bir alternatiftir. Potansiyel olarak su tüketimini ve çevresel etkiyi azaltabilir. Ayrıca gıda bozulmasını azaltmak için sabit sıcaklıklar sunarlar ve paketleri soğuk tutması gereken yemek şirketleri, nakliye işletmeleri ve gıda üreticileri için ideal olabilir.

Uygulama, mikrobiyal kontaminasyonları kontrol ederek gıda tedarik zincirindeki su tüketimini ve gıda atıklarını potansiyel olarak azaltabilir. Araştırma, American Chemical Society’nin Sustainable Chemistry & Engineering dergisinde yayınlandı.

Daha fazla bilgi:

Jiahan Zou et al, Sustainable and Reusable Gelatin-Based Hydrogel “Jelly Ice Cubes” as Food Coolant. II: Ideal Freeze–Thaw Conditions, ACS Sustainable Chemistry & Engineering (2021). DOI: 10.1021/acssuschemeng.1c06309

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

NASA, İnsanları Uzaylılara Hazırlaması İçin 24 Din Adamını görevlendirdi

NASA, İnsanları Uzaylılara Hazırlaması İçin 24 Din Adamını görevlendirdi

Dünyanın En Başarılı İnsanların Uyguladığı 5 Saat Kuralı