Bilim insanları, farelerin Kesilmiş parmaklarını yeniden büyüttü

Bilim insanları parmakları kesilmiş farelerin parmaklarını kısmen büyütebilen 2 protein tespit etti. Bu keşif kesilmiş uzuvların bir gün tekrar yerine konmasına bizi bir adim daha yaklastirdi. Kemik büyütulmesi daha önce başarılmıstı yeni çalışmalar eklemlerinde büyüyebileceğinin işaretlerini ortaya koydu. Bu daha önce göremediğimiz karmaşıklığın bir seviyesini gösterdi. Kayıp bir uzvun yerine konmasi icin hem kemik hem de eklem çok önemlidir. Bmp2 proteini kullanılarak kemik büyümesi daha önce sağlanmıştı bundan sonra bilim insanları bu seferde karışıma bmp 9 adında baska bir protein eklediler.

Parmakları ampüte edilmis farelerde bu karışım kullanıldığında 3 gün içinde güdük kemiklerinin yüzde 60 ‘ından fazlasının üstünde kıkırdak bir tabaka oluştu. Proteinler olmadan kesilmiş parmaklar normalden fazla iyileşecekti. Bu kartilaj eklemlerin anahtar parcasıdır ve uzuvların oluşumunun kesin ilerleyişini gosterir. Kayip uzuvları doğal olarak yeniden gelişen hayvalnalarda bile kemik gelişiminin yanı sıra eklem gelişimini görmek nadirdir. Araştırmacılar makalede “bu çalışmalar büyüme faktorleri tedavisinin yeniden şekillenmeyen ampütasyon yaralarında yeniden şekillenebilme cevabı oluşturulabileceğinin kanıtını sağladı” açiklamasını yaptı.

Çalışma sonuçları goösterdiki bmp2 ilk uygulandığında rejenerasyon sureci ileri seviyedeydi 1 hafta sonra bmp9 eklendiğinde bazı kemik bağlantari olusşa bile eklem yapılarının daha eksiksiz büyümesine yol açti. Farelerde uzuvları yeniden oluşturmanın uzun yolundayken , insanlari boşverin ,bir zamanda sadece bir adim gidebiliriz. İnsanlar iskeletlerinin bir araya gelmesi açısında farelere benzerler bu yüzden bu çalışmanın insanlara aktarılmasi mümkündür.
Editör / Yazar: Ömer GÖK
Kaynak: https://www.sciencealert.com/these-two-proteins-can-help-mice-partially-regrow-their-amputated-toes