Bilim İnsanları, Hangi Maskelerin Daha İyi Koruduğunu Test Ediyor

Yüz maskesi takmanın buna değip değmeyeceğinden emin değilseniz veya bir maske takmanız gerekiyor, ancak hangi türden olacağından emin değilseniz, yeni araştırma karar vermenize yardımcı olabilir.

Cerrahi maske, damlacıkların ve aerosollerin konuşma, öksürme ve hapşırmalarını engellemede en etkili olanıydı. Ama birini bulamazsanız, bir sonraki en iyi şey daha fazla katmanı olan bir bez maskesidir.

İşte, yapılanlar ve bulunanlar

Koronavirüs ile enfekte olabilirsiniz, ancak belirtiler göstermeyebilirsiniz. Yani enfekte olmuş bir kişiyi sadece onlara bakarak tanımlayamazsınız.

Bu nedenle, farklı maskelerin, konuşma, öksürme ve hapşırma sırasında damlacıkların dışa aktarılmasını önlemede ne kadar etkili olduğunu karşılaştırılmak istendi.

Hiç maske takılmadan, DIY olarak yapılan iki farklı tipte maske(bir maskenin tek bir kumaş tabakası vardı, diğerinin iki tabakası vardı) ve üç katmanlı bir cerrahi maske ile karşılaştırma yapıldı.

Damlacıkları ve aerosolleri görselleştirmek için yüksek hızlı kameralı bir LED aydınlatma sistemi kullanıldı.

Konuşmanın bile önemli damlacıklar oluşturduğu doğrulandı. Öksürme ve hapşırma (bu sırayla) daha da fazlasını üretir.

Üç katlı cerrahi maske, konuşma, öksürme ve hapşırmanın yol açtığı damlacık emisyonlarını azaltmak için tek katmanlı bir bez maskesinden önemli ölçüde daha iyiydi.

Tek katmanlı bir kumaş maske ayrıca konuşma, öksürme ve hapşırma nedeniyle oluşan damlacık yayılmasını azalttı, ancak iki katmanlı bir bez maske veya cerrahi maske kadar iyi değildi.Tek bir katmanın çift kat kadar iyi bir bariyer olmadığını gösterdi.

Ne anlama geliyor?

Maske kullanımı Koronavirüs Yayılımını Gerçekten Azaltır Mı? Uzmanların Karışık Cevapları Var

Zorunlu maske kullanımı ile cerrahi maske sıkıntısı yaşayabiliriz. Bu yüzden bez maskelerinin tasarım prensiplerini anlamak önemlidir.

İkiden fazla katmanı test etmedik, ancak genellikle daha fazla katman daha iyidir. Örneğin, 12 katmanlı bir bez maskesi, cerrahi maske kadar koruyucudur ve enfeksiyon riskini yüzde 67 oranında azaltır.

12 kat kumaş dikmek zordur. Ancak bez maskelerini daha etkili hale getirmek için atabileceğiniz adımlar var:

  • Katman sayısını artırmak (en az üç katman)
  • Dış katman için suya dayanıklı bir kumaş kullanımı
  • Yüksek iplik sayısına sahip kumaş seçimi (bu nedenle daha sıkı bir örgü yapısı)
  • Pamuk-ipek, pamuk-şifon veya pamuklu pazen gibi kumaşlar, daha iyi filtreleme sağladıkları ve giymeleri daha rahat oldukları için iyi seçimler olabilir
  • Maskenizin yüzünüze tam olarak oturduğundan ve sızdırmaz olduğundan emin olun
  • Maskenizi kullandıktan sonra günlük olarak yıkayın.

Kanıt artıyor

Uygulamada, hangisinin daha büyük bir etkisi olduğunu henüz bilmiyoruz,enfekte olmuş kişilerin başkalarına yayılmasını önlemek için maskeler takması mı veya insanları enfekte aerosolleri solumaktan korumak mı? Muhtemelen her ikisi de eşit derecede önemlidir.

Missouri’de, enfekte iki kuaför çalışmaya devam etti. Ancak 139 müşterisi bir maske takıyordu. Hiçbir hastaya virüs bulaşmadı. Bu, herkes maske taktığında enfeksiyon riskinin azaldığına dair güven verici bir kanıttır.

Kendi bez maskeni nasıl yapabilirsin

Bir maske veya ev yapımı maske fark yaratabilir. Hem sağlıklı insanları koruyarak hem de enfekte olmuş aerosolleri ve damlacıkların bulaşıcı bir kişiden çıkmasını engelleyerek.

Birçok insan zorunlu yüz maskeleriyle yaşamaya başladığı için ekip, yüzünüze bir fular atmanın birkaç katmana sahip iyi tasarlanmış bir bez maskesi kadar koruyucu olmadığını öne sürüyor.

İyi bir bez maskesinin nasıl yapılacağı hakkında talimatlar vardır. Dikişsiz bir yöntem de dahil olmak üzere, nasıl olduğunu gösteren birçok video var. Bez maskeleri yapan ve faydalı bilgiler veren topluluk grupları da vardır.

Ülkü Güngör

Hırsızlık Yapan ‘Vampir Bitki’ İle Tanışın

Bu Yeni Uzay Güneş Kremi, Astronotları Radyasyondan Koruyabilir!