Bilim İnsanları Hücre Zarındaki Bir Proteinin Yağ Alımındaki Rolünü Keşfetti

Yağlı yiyecekler ve obezite arasındaki ilişki ne kadar basit gözükse de aslında metebolik süreç çok daha karmaşıktır. Bu karmaşa adım adım çözülmekte olsa da hala çok fazla bilinmeyen unsur var. Bu konuda yapılan son keşif Almanya ’nın Max Delbrück Moleküler Tıp Merkezi’nden (MDC) geldi.

Bu yeni araştırmanın merkezinde, hücre zarımızda yer alan EHD2 proteini ve bu proteinin dokularımızda bulunan yağ depolayan hücrelerin yağ alım miktarını nasıl düzenlediği yer alıyor. MDC araştırmacıları, bu proteinin farelerde eksik olduğunda normalden çok daha fazla yağ asidi aldıklarını daha önceden tespit etmişlerdi. Aynı durumun insanlarda da geçerli olup olmadığı merak konusu oldu.

Bilim İnsanları Hücre Zarındaki Bir Proteinin Yağ Alımındaki Rolünü Keşfetti

Araştırmacılar süreci daha iyi anlayabilmek için hücreleri üzerinde oynanmış fareleri kullandılar. Farelerin hücrelerinden EHD2 proteinini aldılar. Farelerin yağ alımını gözlemlemek için elektron mikroskobu kullanan ekip, üzerinde oynanan farelerin normal farelere kıyasla çok daha fazla yağ asidi depoladıklarını keşfetti.

Ekip bu durumun kaveola denilen yapılardan kaynaklandığını düşünüyor. Bu yapılar, hücrenin yüzeyinde mutlu bir şekilde yaşar veya sıkışarak hücre içine yağ asitleri de dâhil olmak üzere çeşitli materyaller taşır. Hücrede EHD2 proteini varsa kaveola yapısını yerinde tutar ve yağ taşıma işlemini önler.

Çalışmanın ilk yazarı Dr. Claudia Matthäus, “EHD2 proteini bir dengeleyici olarak mevcut değilse, kaveola daha sık sıkışır ve hücre daha fazla yağ depolar” diyor.

EHD2 proteininin obezitedeki rolü

Bilim İnsanları Hücre Zarındaki Bir Proteinin Yağ Alımındaki Rolünü Keşfetti

Daha sonraki deneylerinde ekip EHD2 proteininin obezitedeki rolünü araştırdı. Farklı kilolardaki kadın ve erkeklerden doku örnekleri topladılar. Bu dokulardaki EHD2 proteininin miktarını analiz ettiler. Sonuç olarak boy kilo indeksi 25’in üzerinde olan kişilerde bu protein miktarının diğerlerine kıyasla az olduğu ortaya çıktı.

Tıpkı yağ alımı ve insan metabolizması ile ilgili diğer önemli keşifler gibi, bu keşif; oyundaki mekanizmaların daha iyi anlaşılmasını sağlamakta, yeni potansiyel hedefler belirlemekte ve obezite gibi durumları tedavi etmek için müdahale edebileceğimiz yollar sunmaktadır.
Claudia Matthäus“Hala cevaplanmamış çok fazla soru var,” diyor.

Çeviri: Zehra Aydın / Kaynak: New Atlas

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Hantavirüs Hakkında Her Şey! Tarihi, Belirtileri, Önlemleri ve Tedavisi

    Dünyanın İlk Ultrason Biyosensörü Anlık Tümor Takibi Yapacak!