Bilim İnsanları, İki Farklı Soyu Tükenmiş İnsan Türü Melezine Ait Olan Bir Kemik Buldu

Bundan 50 bin yıl önce vefat eden bir kadın, o dönemde çok meşhur birisi olmayabilir. Ancak 2012 yılında Rusya’daki Denisova vadisinde bir mağarada ele geçirilen kemiği bugün onu meşhur birisi haline getiriyor. Bilim insanları kemik üzerinde yaptıkları çalışmalarda bir kadına ait olduğu saptanan kemiğin soyu tükenmiş iki farklı insan türünün bir melezi olduğunu tespit etti. Soyu tükenen iki farklı inan türünün çocuğu olan bu melezin annesi bir Neandertal ve babası bir Denisovalıydı.

Antik insanların bu gizemli iki grubundan bir çift birlikte olarak bir melez dünyaya getirdi. Diğer antik genomlara dayanarak araştırmacılar, Denisovalılar ileNeandertallerin ve modern insanın buz devrinde Avrupa ve Asya’da bir arada olduğunu düşünüyor. Bu tarih sahnesinden silinmiş iki türün genleri günümüzde Avrupa ve Asya’da yaşayan birçok kişide bulunuyor. Sibirya’daki mağarada bulunan diğer fosiller, her üç türün de farklı zamanlarda yaşadığını göstermişti. Ancak bu yeni bulguyla birlikte iki yok olmuş türün direkt melezi olan bir fosil ele geçirildi. Antik DNA analizini yapan Almanya’nın Leipzig şehrindeki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nde paleogenetikçi olan VivianeSlon, sonuçları görünce ilk tepkisinin sonuçların güvenirliğinden şüphe etmesi, olduğunu ifade ediyor. Bu nedenle o ve meslektaşları deneyi birçok kereler tekrarladı ve aynı sonuçlara ulaştı. Araştırma ekibi iki türün Rusya’da bir mağarada bir araya gelerek özgürce kaynaştığını ifade ediyor. Ele geçirilen kemiğin bir Denisovali ile bir Neandartalin ilk nesli olabileceği ifade ediliyor.

Elde edilen örnek toz haline getirilerek DNA incelendiğinde kemiğin bir kadına ait, en az 13 yaşında olduğu ve eşit miktarda Denisova ile Neandartel geni taşıdığı ortaya çıktı. Dahası, kromozom çiftlerinin farklı varyantlar içerdiği genlerin oranı (heterozigotalleller olarak adlandırılır), tüm kromozomlarda% 50’ye yakındı, bu da maternal ve paternal kromozomların doğrudan farklı gruplardan geldiğini düşündürdü. Maternalmitokondriyal DNA’sı kalıtsal olarak Neanderthal idi.Bu yüzden araştırmacılar onun Denisovan ve Neandertallerin ilk nesil melezi olduğu sonucuna vardılar.
Kaynak: http://www.sciencemag.org/news/2018/08/ancient-bone-belonged-child-two-extinct-human-species

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Nikola Tesla ‘yı Çağın Çok İlerisinde Bir Bilim Adamı Yapan 10 Özelliği

Mısır'da 7000 Yıllık Köy Bulundu