İnsan Derisinden İplik Geliştirildi! Böylece İnsanları Dikebilecekler…

Bordeaux’daki Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden bir araştırmacı ekibi, ‘’insan tekstili’’ adını verdikleri, insan derisi hücrelerinden iplik geliştirdi. Bu ipliğin cerrahlar tarafından yaraları kapatmak için de kullanılabileceğini söylediler.

Araştırmacılar, “Bu insan tekstilleri benzersiz bir biyouyumluluk seviyesi sunuyor ve yeni nesil tamamen biyolojik doku mühendisliği ürünlerini temsil ediyor” dedi .

Bilim İnsanları İnsan Derisinden İplik Geliştirdi! Böylece İnsanları Dikebilecekler…

Bu insan tekstili eşsiz bir biyouyumluluk seviyesi sunuyor ve yeni nesil biyolojik doku mühendisliğini temsil ediyor. Bu ipliğin temel avantajı ise, diğer geleneksel cerrahi malzemelerin tersine, dokunun iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyecek bir bağışıklık tepkisiyle karşılaşmaması.

Dergiye göre, bunu oluşturmak için araştırmacılar, insan derisi hücrelerini (yukarıdaki fotoğraftaki gibi) uzun şeritler halinde kestiler ve daha sonra bunları çeşitli şekillerde üretilebilen ipliğe benzer bir malzemeye çevirdiler.

Araştırmaya öncelik eden araştırmacı NicholasL’Heureux ‘’ Cep dikebilir, kapakçık, tüp ve delikli diyafram oluşturabiliriz.’’ Dedi.

Bilim İnsanları İnsan Derisinden İplik Geliştirdi! Böylece İnsanları Dikebilecekler…

Şimdiye kadar araştırmacılar bu özel ipliği kullanarak bir sıçanı diktiler ve 2 hafta boyunca iyileşmesini gözlemlediler. Hatta bir koyun arterini bile mühürlemek ve sızıntıyı önlemek için bir deri nakli bile yaptılar.

Çalışma , aynı ekip tarafından biyomalzeme tabakaları ürettikleri ve bunları yapay kan damarlarına sardıkları önceki araştırmalara dayanıyor.

Bu araştırma Acta Biomaterialia dergisinde yayınlandı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Burak AKTEPE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lao Tzu’dan Düşünme Şeklinizi Sonsuza Kadar Değiştirecek 7 Alıntı!

Çocuklardaki ekran bağımlılığı, okuryazarlık becerilerini düşürüyor. İşte Yapılması Gerekenler!