Bilim İnsanları Koronavirüs İçin İğne Kullanmadan Ağızda Çözünen Aşılar Üretmenin Yolunu Buldu

Yeni COVID-19 (Koronavirüs) virüsünün etkili bir aşısını bulmak için süren yarış tamamlanmış gözüküyor. Aşı keşfedildi, şimdiki görev ise imalatını ve dağıtımını yapmak.

Araştırma grubu , canlı virüsleri ve diğer biyolojik canlıları hızla stabilize etmek için yeni bir yöntem geliştirdi. Bu yöntem ise ağızda çözünen ve etkili olması için (ilacın) soğuk ortamda kalması gerekmeyen küçük filmler.

Bilim İnsanları Koronavirüs İçin İğne Kullanmadan Ağızda Çözünen Aşılar Üretmenin Yolunu Buldu

Bahsettiğimiz filmleri yapmak için gereken malzemeler gayet ucuz ve yapımı oldukça kolay , bu da projemizi aşı şirketleri karşısında gayet satın alınabilir yapıyor.

Filmlerin gemilerle kolayca imalatı söz konusu olabilir, küçük oldukları için çok az yer kaplıyorlar.
Uluslararası aşılama oranları diğer yıllara göre ilerleme kaybetti ama hala çok düşük – 2018 de 13.5 milyon çocuk aşılanmadı. Bu yeni aşı formları aşılama oranlarını yükseltme potansiyeline sahip.

Sert şekerden Esinlenildi

Ulusal Sağlık Örgütü bizden iğnesiz bir aşı üretmemizi istediğinde yani 2017 de bu teknolojiyi araştırma grubumla beraber geliştirmeye başladık. Bu filmleri geliştirme fikrinin ilhamını , izlediğim DNA ve haşaratların kehribarların içinde nasıl milyonlarca yıl korunduğunu anlatan bir belgeselden aldık.Bu bizi (büyükannemin de yaptığı gibi), sert şeker hakkında düşündürdü.

Biri bunu deneyene kadar kolay gibi görünüyordu.Biz de çeşitli formlardaki organik moleküller içeren şeker ve tuz gibi maddeleri katı bir kehribar yapma potansiyeline karşı kullandık. Başlangıç hazırlıklarında denediğimiz çeşitli yapım şeklinde ya organizmayı öldürdü ya da depolanırken kristalleşti.

Ama sonunda , yaklaşık 450 deneme sonrasında virüsleri ve bakterileri durdurabilen soyulabilir bir film geliştirdik. Bu ürünü geliştirirken epey deneyim kazandık , aşıları teknik eğitim almadan uygulanabilir hale gelecek kadar basitleştirdik (her insan kendine bu aşıyı uygulayabileceği için hemşire vb. ye gerek kalmayacağından bahsediyor).

Ek olarak , aşıların içerdiği maddeleri modifiye ettik ki çabuk kuruyabilsin ve aşıdan bir doz aldığınızda kahvaltı ediyorsanız etkisini öğlen yemeğinde göstersin.

Çeviri: Efe Başaran / Kaynak: ScienceAlert

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Beyin Taramaları Sağlıklı Bir Beyin Gibi Görünen Yeni Şizofreni Türünü Ortaya Çıkardı!

Yerçekimi (Kütle Çekimi) Nedir, Özellikleri Nelerdir?