Bilim İnsanları Nesli Tükenen Bir Kuşu Ölümden Döndürmek İstiyor

Nesli tükenmiş ve tükenmekte olan hayvan soylarının genetik yapılarını kurtarmaya çalışan bir örgüt, “great auk” isimli ve çeşitli av oyunları sebebiyle 19. yüzyılda soyları tükenmiş olan bir deniz kuşunu ölümden döndürmek istiyor. “Great Auk” orta büyüklükte bir penguen boyutundaydı ve İngiliz kıyılarının nadir ve değerli deniz kuşuydu.

Çalışma grubu “great auk” fosillerinden ve korunmuş organlarından bir DNA elde edip, gerekli genetik modifikasyonlar sonrasında yakın akrabası olan “razorbill” ile dölleyip embriyo elde edecekler. İngiliz gazetesi “The Telegraph” ta göre döllenen embriyoyu uygun boyutta bir kuşa yerleştirip yumurtadan nesli tükenen kuşun çıkacağı ifade edildi.

Bu çalışma grubunda nesli tükenen veya tükenmekte olan hayvanların bir listesi mevcut. Listede soyu tükenmiş olanları geri getirmek için veya tükenmekte olanların korunması için yapılabilecekler bulunuyor.

Bu örgüt bilim insanlarından oluşuyor olsa bile dikkatli olmalıyız. Soyu tükenen canlılar daha önce yaşamış olsalar bile mevcut ekosistemde ileriki dönemler için bir tehlike oluşturabilir. Örneğin soyu tükenmiş bir hayvan olan tüylü mamutun geri döndürülmesinin günümüz dünyasını nasıl etkileyeceğini tahmin etmek oldukça zor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Kanserde Elektrik Alan Tedavisi

    Havaalanlarında Robotlar Çalışmaya Başlıyor