Bilim İnsanları Otizmin Gerçek Nedeni Hakkında Bir Buluş Gerçekleştirdi

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, bağırsak mikrobiyomumuzun sağlığımızda ne kadar temel olduğunu gösteren birçok araştırma yayınlandı. Ruh sağlığı, otoimmün hastalıklar, Tip 1 diyabet, lupus gibi rahatsızlıkların yanında kilo kontrolü için bağırsaklar oldukça önemlidir.

Journal of Immunology’de yayınlanan yeni bir çalışma, bağırsak mikrobiyomu ile nörogelişimsel durum otizmi arasında bir bağlantı buldu. Ancak araştırmacılar otizmi geliştirenin kendi mikrobiyomumuz olmadığını, annemizin mikrobiyomu olduğunu söylüyor.

Annenin mikrobiyomu, yavruların bağışıklık sisteminin bir enfeksiyona veya yaralanmaya ya da strese nasıl tepki vereceğinin kalibrasyonu için gerçekten önemli. Otizm için bu bağ, bağışıklık sistemi tarafından üretilen interleukin-17a (veya IL-17a) adı verilen özel bir moleküldür.

Molekül, romatoidartrit, multipl skleroz ve psöriyazis gibi durumlarla ilişkilendirilmiştir ve özellikle mantar türünden olan enfeksiyonların önlenmesinde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir.Aynı zamanda beynin rahim içerisinde gelişimini de etkilemektedir. Otizmin IL-17a molekülü tarafından tetiklenebileceği hipotezini test etmek için, ekip laboratuar farelerinde IL-17a’yı bloke etti.

Araştırmacılar iki ayrı laboratuvarda dişi farelerle çalıştı

Bağırsaktaki ilk mikrofloradan gelenler, onları IL-17a kaynaklı bir inflamatuar yanıta eğilimli hale getirdi. IL-17a molekülü yapay olarak bloke edilen farelerden (IL-17a kaynaklı inflamatuar yanıtların önlenmesi), gelen yavrular nöro-tipik davranışlarla doğmuştur.

İkinci bir grup farede herhangi bir müdahale olmadan aynı molekülün bloke olduğu halde de sosyal ve tekrarlayıcı davranışları etkileyen otizm benzeri bir nörogelişimsel durumun meydana geldiği görüldü. Bu durumun grubun eşsiz mikro florasından kaynaklandığını doğrulamak için araştırmacılar ikinci grup fareler üzerinde, birinci gruptan farelerin dışkılarını kullanarak fekal transplant gerçekleştirdiler. Buradaki fikir, ikinci grubun mikroflorasını değiştirmek ve böylece ilkine daha çok benzemesini sağlamaktır.

Beklendiği gibi, ikinci gruptaki yavrular otizm benzeri bir nörogelişimsel durum geliştirmeye devam etti. Bu çalışmalar konuyla ilgili ilk bulguları taşımaktadır. Annenin gebelik döneminde bağırsak florasında meydana gelen değişimlerin bebekte otizm yaratıp yaratmadığıyla ilgili araştırmacılar yeni deneyler gerçekleştirecek.

Ancak bu çalışmada ortaya konan bulgular, annenin bağırsak sağlığıyla bebeğin nörogelişimsel hastalıklara yakalanması arasında bir paralellik olduğuna dair güçlü kanıtlar sunmaktadır. Bir sonraki adımda bulgular insanlar üzerinde araştırılacak.

Kaynak: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/autism-could-be-linked-to-mothers-gut-microbiome/

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Sedef yani psoriasis hastaları doğrudan IL17 üzerinde etkili secukinumab ve brodalumab etken maddeli ilaçları kullanıyor. Bunlar yeni geliştirilen tedavi seçenekleri olduğu için gebelik katagorisi için yeterli veri yoktu. Bu araştırma ilaç tedavisi gören bir çok kişinin aklındaki soruları cevaplar nitelikte.

Samanyolu Galaksisinin Merkezi’nden İnanılmaz Görüntüler Kaydedildi

Bilim İnsanları, 42.000 Sene Önce Donan Solucanlar Hayata Geri Döndürüldü