Bilim insanları, sağlıklı bir uyku için en uygun süreyi belirledi

Uyku hayatlarımızı, sağlığımızı, ruh halimizi hatta ömrün uzunluğunu nasıl etkiliyor? Uyku eksikliği pek çok bozukluğun nedeni olarak gösteriliyor. Orta dereceli uyku eksikliği bile bu kişilerin vücutlarının kan glukoz düzeyini kontrol etmelerine zarar veriyor.

Uyku eksikliğinde aşılar işe yaramıyor ve bu bağışıklık sistemimizi bastırarak bizi enfeksiyonlara daha açık hale getiriyor. Uykuyla ilgili bilim insanları yaptığı çalışmada sağlıklı bir uyku için en uygun sürenin hangi saatler olduğunu belirledi.

Bilim insanlarından oluşan uluslararası bir araştırma grubunun European Heart Journal’da yayınladığı çalışmada, insan sağlığı için en uygun uyku süresinin 6 ile 8 saat arasında olduğunu ortaya koydu.

İnsan sağlığı için en uygun uyku süresini belirlemeyi amaçlayan gözlemler yaklaşık 8 yıl sürdü. 35 ila 70 yaş arasındaki 116 binden fazla kişinin uyku kayıt defterlerini analiz eden uzmanlar, aşırı uykunun kardiyovasküler hastalıklardan ölüm riskinin artmasıyla ilişkili olduğu sonucuna vardı.

6 Saatten daha az, 8 saatten daha çok olan uyku süreleri ölüm riskini arttırıyor.

Çalışma kapsamında uykusu 8-9 saat arasında süren kişilerin ölüm riskinin önerilen saat aralıklarında uyuyan kişilere göre yüzde 5 arttığı anlaşıldı. 9-10 saatlik uykunun ciddi hastalığa yakalanma riskini yüzde 17, 10 saatin üzerindeki uykununsa bu riski yüzde 41’e çıkardığı belirlendi.

Bilim insanlarına göre, geceleri 6 saatten az uyuyan kişilerde bazı durumlarda gündüz uykusu da kalp-damar hastalıklarının gelişimini tetikleyebiliyor. Öte yandan uzmanlar, çoğu durumlarda gündüz uykusunun geceleyin eksik kalan saatleri telafi ettiği için değerlerin normale dönmesini sağladığını belirtiyor.

Editör / Yazar: Ezgi SEMİRLİ

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Deniz Yaşamını canlandırmak için 30 yıllık bir plan hazırlandı

Akıllı Tuvalet, Dışkınızı Analiz Ederek Sağlığınızı Kontrol Ediyor.